Bar mleczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy baru mlecznego. Zobacz też: inne znaczenia słowa "Bar".
Bar mleczny w Gdyni
Typowy jadłospis z baru mlecznego
Bar mleczny koło Barbakanu w Warszawie

Bar mlecznypolski rodzaj baru szybkiej obsługi, który upowszechnił się w okresie międzywojennym i później w okresie powojennym. Bary mleczne były podobne w działaniu do dzisiejszych jadłodajni, ale oparte na kuchni tradycyjnej. Nazwa baru pochodzi od przewagi dań mlecznych. W jadłospisie występowały także potrawy oparte na jajkach (np. omlety), kaszach, czy mące (np. pierogi), a znacznie rzadziej mięsne. W latach pięćdziesiątych XX w. w niektórych barach mlecznych oferowano także piwo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy bar mleczny, czyli jadłodajnię serwującą dania jarskie na bazie mleka, jajek i mąki, otworzył w Warszawie w roku 1896 Stanisław Dłużewski (hodowca bydła mlecznego, rolnik i ziemianin). Bar nazywał się "Mleczarnia Nadświdrzańska" i znajdował się przy ulicy Nowy Świat. Bar był dochodowy i wkrótce inni przedsiębiorcy otworzyli podobne placówki. W 1918 roku idea barów mlecznych rozprzestrzeniła się na cały kraj. W następujących latach kryzysu popularność barów mlecznych wzrosła jeszcze bardziej, a specjalne rozporządzenia ministerialne regulowały wielkość, skład i ceny potraw, tak by były one dostępne także dla uboższych ludzi[1].

W okresie PRL nastąpił szczególnie intensywny rozwój tego typu placówek. Większość z nich należała do Spółdzielni Spożywców "Społem"[1].

W przeciwieństwie do przeważających współcześnie barów szybkiej obsługi na wzór zachodnich "snacków", bary mleczne charakteryzują niskie ceny dań, często trzykrotnie niższe niż ceny tych samych dań w restauracjach. Mimo przekształceń gospodarczych i politycznych pewna liczba barów mlecznych istnieje do dziś.

Bary mleczne są często również wspierane przez miasta, które zapewniają np. preferencyjne stawki czynszu za wynajmowany lokal. Dzięki tej pomocy możliwe jest znaczące zmniejszenie cen i umożliwienie zjedzenia posiłku przez niezamożnych klientów.

Większość niezlikwidowanych po 1989 barów przekształciła się w zwykłe mini-restauracje, często po mocnym obcięciu powierzchni, które jednak pozostają niepodobne do nowych lokali: starsza obsługa, brak kelnerów oraz specyficznego wizerunku firmy.

Rola, jaką bary mleczne odgrywały w świadomości Polaków, jest podobna do tej, jaką w świadomości Amerykanów miały bary typu Automat. Ironiczny, negatywnie przejaskrawiony wizerunek baru mlecznego z przełomu lat 70. i 80. XX wieku przedstawiony został w komedii Stanisława Barei Miś.

Dla barów mlecznych okresu PRL charakterystyczne były talerze i kubki z grubej ceramiki z niebieskimi obwódkami, często wyszczerbione, sztućce z odlewu aluminiowego, stoliki z blatami z laminatu bez obrusów i krzesła o konstrukcji spawanej z prętów stalowych. Wskutek słabej wentylacji w sali konsumpcyjnej unosiły się zapachy kuchenne.

W barach mlecznych ceny są podawane z dokładnością do jednego grosza - bez zaokrągleń.

Dotacje dla barów mlecznych z budżetu państwa[edytuj | edytuj kod]

Posiłki sprzedawane w barach mlecznych są dotowane z budżetu państwa, co szczegółowo reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2010 r. w sprawie stawek, szczegółowego sposobu i trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych[2]. Dotacje dla barów mlecznych są ujęte w części 019 ustawy budżetowej – Budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe.

W 2013 łączna wartość dotacji wypłaconych dla barów mlecznych wyniosła 19,7 mln zł[3]. W ustawie budżetowej na 2014 na ten cel zapisano kwotę 20 mln zł[4].

Pierwszego stycznia 2015 roku weszła w życie nowelizacja dotychczasowego rozporządzenia Minista Finansów w sprawie dotowania posiłków sprzedawanych w barach mlecznych[5][6][7] zwierająca kontrowersyjną[6] zmianę zasad dotowania posiłków w barach mlecznych polegającą na zmianie dotychczasowych surowców dotowanych na surowce, które jako jedyne mogą zostać użyte do przygotowania potraw kwalifikujących się do przyznania dotacji. Z przepisu wynika, że aby potrawy przygotowane przez bary mleczne były przedmiotem dotacji nie mogą zawierać żadnych przypraw poza octem, solą i cukrem, a także do ich przygotowania nie można używać wody[5][6][7].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Joanna Sabak: Bary mleczne specjalnej troski. Gazeta.pl, 2009-09-09. [dostęp 2009-09-11].
  2. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2010 r. w sprawie stawek, szczegółowego sposobu i trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 254, poz. 1705
  3. Sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. (Druk nr 2445). Tom I. sejm.gov.pl, 30 maja 2014. [dostęp 2014-08-29]. s. 2/22.
  4. Ustawa budżetowa na rok 2014 z dnia 24 stycznia 2014 r.. W: Dz. U. poz. 162 [on-line]. isap.sejm.gov.pl, 3 lutego 2014. [dostęp 2014-08-29]. s. 42.
  5. 5,0 5,1 Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2014 zmieniające rozporządzenie w sprawie stawek, szczegółowego sposobu i trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych, (Dz.U. 2014 poz. 1820) isap.sejm.gov.pl, dostęp 06.01.2015
  6. 6,0 6,1 6,2 S.Ogórek, Bary mleczne tylko z solą. Jak minister Szczurek szykuje rewolucję w polskiej kuchni (17.12.2014) biztok.pl, dostęp 06.01.2015
  7. 7,0 7,1 Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2010 r. w sprawie stawek, szczegółowego sposobu i trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych, (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2010 r.) abc.com.pl, dostęp 06.01.2014

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Obyczaje w Polsce, red. A.Chwalba, Warszawa 2004, s.379-380.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]