Bartnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bartnica
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat kłodzki
Gmina Nowa Ruda
Wysokość od 540 do 630 m n.p.m.
Liczba ludności (2008) 180
Strefa numeracyjna 74
Kod pocztowy 57-451
Tablice rejestracyjne DKL
SIMC 0853984
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Bartnica
Bartnica
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bartnica
Bartnica
Ziemia 50°38′29″N 16°24′37″E/50,641389 16,410278

Bartnica (niem. Beutengrund) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Nowa Ruda.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Bartnica położona jest w Sudetach Środkowych w górnej części Doliny Bystrzycy między Górami Suchymi na południowym zachodzie a Górami Sowimi na północnym wschodzie. Wieś o charakterze rekreacyjnym.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Mocno rozczłonkowana, długa, ciągnąca się na długości około 2,0 km wieś łańcuchowa. Wieś położona jest w dolinie Bystrzycy na wysokości 540-630 m n.p.m. Dolina Bystrzycy stanowiąca naturalną granicę oddzielającą Góry Sowie od Gór Suchych dzieli wieś na dwie części. Południowo-zachodnia część wsi położona jest na obszarze Gór Suchych, a górne zabudowania wchodzą na wschodnie zbocza Leszczyńca. Północno-wschodnia część, położona na Wzgórzach Wyrębińskich po prawej stronie Bystrzycy, należy do Gór Sowich. Wokół wsi rozciągają się rozległe użytki rolne, jedynie grzbiet Gór Suchych porastają większe kompleksy lasów regla dolnego, a na wzniesieniach od strony Wzgórz Wyrębińskich pojawiają się zagajniki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki wsi nie są dokładnie znane, powstanie wsi datuje się na przełom XVI-XVIII wieku. Wieś w początkowym okresie rozwijała się powoli, a głównym zajęciem mieszkańców było rolnictwo i rzemiosło, w tym przede wszystkim tkactwo. W pierwszej połowie XIX wieku wieś posiadała browar, gorzelnię oraz kilkanaście warsztatów tkackich. Znaczniejszy rozwój Bartnicy nastąpił po przeprowadzeniu linii kolejowej Wałbrzych - Kłodzko, kiedy w dolnej części wsi wybudowano stację kolejową i powstały zakłady przerobu kamienia pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów w Górach Suchych.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik geografii turystycznej Sudetów. Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie, T. 11, pod red. M. Staffy, Wrocław: Wyd. I-Bis 1995, ss. 51-52.