Bartolomeo Cristofori

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bartolomeo di Francesco Cristofori
Bartolomeo di Francesco Cristofori
Data i miejsce urodzenia 4 maja 1655
 Włochy Padwa
Data i miejsce śmierci 27 stycznia 1731
Florencja

Bartolomeo di Francesco Cristofori (ur. 4 maja 1655 roku w Padwie, zm. 27 stycznia 1731 r. we Florencji) – włoski muzyk i twórca instrumentów muzycznych.

Od około 1660 r. pracował jako budowniczy klawesynów na dworze Ferdynanda i Kosmy Medicich we Florencji, uważany jest za twórcę fortepianu. Chciał on zbudować instrument będący w opozycji do klawesynu na którym będzie możliwa zrealizowania zmiana dynamiki dźwięku. Skonstruował on ok. 1700 r. mechanizm młoteczkowy, w który wyposażył jeden ze swoich klawesynów. Na początku jego wynalazek nie został dobrze przyjęty, negatywnie wypowiedział się na temat jego możliwości nawet Jan Sebastian Bach. Nie wiadomo do końca czym to było spowodowane. Czy fortepian Cristoforiego był na tyle niedoskonały, że nie spodobał się Bachowi, czy na tyle nowoczesny, iż wielki geniusz nie mógł się do niego przekonać. W związku z negatywnym przyjęciem przez muzyków nowego instrumentu Cristofori zaprzestał ich produkcji po dwudziestym egzemplarzu.

Dwa najstarsze instrumenty, zwane pianoforte (instrument na którym można grać cicho i głośno), zachowane do czasów współczesnych znajdują się obecnie Metropolitan Museum Art w Nowym Jorku, drugi w Musikinstrumenten-Museum der Universität w Lipsku.