BaseX

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
BaseX
System zarządzania bazą danych
{{{wielkość_loga}}}
Logo programu
Basex-6.6.3-GUI.png
Interfejs programu
Producent BaseX Team
Platforma sprzętowa wieloplatformowa
System operacyjny wieloplatformowy
Aktualna wersja stabilna 7.9
Licencja BSD
Strona domowa

BaseX jest natywnym i kompaktowym systemem zarządzania bazą danych XML, który rozwijany jest jako community-projekt na GitHub. Stosowany jest przede wszystkim do zapisu, wyszukiwania i wizualizacji dużych dokumentów i kolekcji XML. BaseX jest wieloplatformowa i oferowana na warunkach licencji Open Source.

W przeciwieństwie do innych baz danych bazy danych XML opierają się na standardach jak XPath i XQuery, BaseX oferuje wysoki komfort zgodności z oficjalnymi rekomendacjami W3C oraz z rozszerzeniami. Zintegrowany graficzny interfejs użytkownika umożliwia interaktywną eksplorację i analizę danych i pozwala na bieżące korzystanie z wydruków XPath/XQuery.

Technologie[edytuj | edytuj kod]

Baza danych[edytuj | edytuj kod]

BaseX używa reprezentacje w tabeli aby przechowywać dokumenty XML. XPath akcelerator i Staircase Join operator były inspiracja żeby przyspieszyć XPath. Dodatkowo BaseX używa kilka indeksów żeby przyspieszyć dalej wyszukiwanie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Twórcą od BaseX jest Christian Grün z uniwersytetu w Konstancji w Niemczech. Projekt powstał w 2005 roku. Od 2007 roku BaseX został otwartym systemem pod licencją BSD.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]