Bazaltowa Góra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazaltowa Góra
Ilustracja
Wieża widokowa na Bazaltowej Górze
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Pogórze Kaczawskie
Pogórze Złotoryjskie

Wysokość

368 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko górnej krawiędzi znajduje się czarny trójkącik z opisem „Bazaltowa Góra”
Ziemia51°00′47″N 16°08′00″E/51,013056 16,133333
Punkt widokowy na Wzgórza Strzegomskie

Bazaltowa Góra (niem. Breiteberg) – wzniesienie o wysokości 368 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, na Pogórzu Kaczawskim.

Wzniesienie położone jest na terenie Parku Krajobrazowego "Chełmy", w południowo-wschodniej części Pogórza Kaczawskiego, na Pogórzu Złotoryjskim, około 6,0 km na południowy zachód od Jawora w województwie dolnośląskim.

Niewielkie powulkaniczne wzniesienie, w kształcie małego stożka, o dość stromych zboczach, z wyraźnie podkreślonym wierzchołkiem, wznosi się na wschodniej krawędzi Wzgórz Złotoryjskich, przy wschodniej granicy Parku Krajobrazowego "Chełmy". Wzniesienie o zróżnicowanej budowie geologicznej, zbudowane z bazanitu mioceńskiego, który tworzy pokrywę lawową oraz wypełnia część komina dawnego wulkanu tarczowego o zasadowej lawie. Bazalt budujący wzniesienie jest spękany, tworzy regularne słupy. W niższej części zbocza zalegają warstwy utworów soliflukcyjnych, a u podnóża występują osady glacjalne, fluwioglacjalne. Oddzielność słupową bazaltów (bazanitów) widać doskonale w wyrobisku dawnego kamieniołomu na południowo-wschodnim zboczu góry. Podczas eksploatacji odsłonięto w centralnej części dawny komin wulkaniczny. U podnóża wyrobiska występuje rumosz skalny porośnięty w większości samosiewem. Na północny zachód od szczytu wzniesienia znajduje się drugi, bardziej zarośnięty kamieniołom bazaltu.

Wzniesienie porośnięte lasem liściastym z udziałem dębu, jarzębu szwedzkiego, brekinii, lipy i jawora. W runie występują m.in. storczyk bzowy, gnieźnik leśny, wawrzynek wilczełyko, przylaszczka pospolita, naparstnica zwyczajna a u podnóży goździk pyszny.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu szczytu prowadzi szlak turystyczny

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]