Beata Bublewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Beata Bublewicz
Data i miejsce urodzenia 26 lutego 1975
Olsztyn
Posłanka VII kadencji Sejmu
Przynależność polityczna Platforma Obywatelska
Okres urzędowania od 8 listopada 2011

Beata Maria Bublewicz (ur. 26 lutego 1975 w Olsztynie) – polska polityk, posłanka na Sejm V, VI i VII kadencji z listy Platformy Obywatelskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła w 2002 studia na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek: socjologia, public relations), uzyskując tytuł zawodowy magistra socjologii oraz w 1999 studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (filologia angielska) z tytułem zawodowym licencjata. Posiada także certyfikat specjalizacyjny z zakresu public relations.

Przez osiem lat zarządzała autoryzowanym przedstawicielstwem Opel Polska Sp. z o.o. w Olsztynie, później zajmowała się doradztwem biznesowym.

W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej została wybrana na posła V kadencji w okręgu olsztyńskim. Zasiadała w Komisji Spraw Zagranicznych oraz w Komisji Kultury Fizycznej i Sportu. Pełniła funkcję sekretarza Sejmu i wiceprzewodniczącej Grupy Polsko-Brytyjskiej. Działała w parlamentarnej Grupie ds. Ratownictwa Wodnego i Górskiego i Parlamentarnej Grupie Kobiet. Przewodniczyła Polsko-Tybetańskiemu Zespołowi Parlamentarnemu[1]. W 2007 reprezentowała Polskę na konferencji OECD w Paryżu oraz w Dowództwie Połączonych Sił Sojuszniczych w Brunssum w Holandii i w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski, otrzymując 19 470 głosów. W VI kadencji Sejmu także przystąpiła do Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Kultury Fizycznej i Sportu, której została wiceprzewodniczącą. Ponownie też stanęła na czele Parlamentarnego Zespołu na rzecz Tybetu[2].

W 2009 bez powodzenia kandydowała z listy PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego[3]. W październiku tego samego roku wybrano ją w skład prezydium Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. W 2011 kandydowała w wyborach parlamentarnych i po raz trzeci z rzędu uzyskała mandat poselski, otrzymując 23 262 głosy[4].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Mariana i Ireny[5]. Beata Bublewicz jest zamężna, ma jedno dziecko.

Działa społecznie na rzecz Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Bublewicza (jej ojca) w Olsztynie. W 2001 powołała Fundację im. Mariana Bublewicza celem realizacji potrzeb tej szkoły. W 2005 wydała książkę poświęconą pamięci ojca, zawodowego rajdowca, przeznaczając dochód na działalność fundacji.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]