Beati Cantores

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chór „Beati Cantores”
Ilustracja
Chór „Beati Cantores”
Dyrygent

Barbara Walendzik

Państwo

 Polska

Województwo

dolnośląskie

Miasto

Głogów

Instytucja

Stowarzyszenie „Chór Beati Cantores” w Głogowie

Współpracownicy

Urszula Stupak, Elżbieta Wasielewska, Kazimierz Walendzik, Tadeusz Kolańczyk, Lech Mąkosa

Rok założenia

1985

Strona internetowa

Chór „Beati Cantores”, co znaczy „Szczęśliwi śpiewaniem”, powstał we wrześniu 1985 r. z inicjatywy księdza prałata Ryszarda Dobrołowicza przy parafii NMP Królowej Polski na osiedlu Kopernik w Głogowie.

Członkowie chóru[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym dyrygentem był Paweł Smorawiński. W trzecim miesiącu działalności pałeczkę przejęła Barbara Walendzik, która kieruje zespołem do dnia dzisiejszego. Od 1990 r. w pracy z zespołem pomaga Kazimierz Walendzik.

W początkowym okresie chór liczył 80 osób, a obecnie w chórze śpiewa 37 osób. Jego członkami są mieszkańcy Głogowa i okolic, reprezentujący różne grupy zawodowe i społeczne. Od 1990 r. chór jest członkiem dolnośląskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Ważną rolę w działalności chóru spełnia zarząd, którego zadaniem jest nawiązywanie kontaktów, pozyskiwanie sponsorów i ogólna koordynacja wszelkich poczynań zespołu. Na czele zarządu stoi prezes. Na początku funkcję tę sprawował Czesław Sokołowski, a następnie Tadeusz Zabłocki i Tadeusz Perczyński. Obecnie prezesem chóru jest Tadeusz Kolańczyk, a członkami zarządu Urszula Stupak, Elżbieta Wasielewska, Mirosław Wawrzyniak i Lech Mąkosa. Biblioteką chóralną zajmuje się Czesław Dominik. Od lipca 2000 r. chór działa jako Stowarzyszenie „Chór Beati Cantores”.

Dyrygent[edytuj | edytuj kod]

Barbara Walendzik – dyrygent i kierownik artystyczny chóru. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. Wcześniej uczęszczała do Liceum Muzycznego we Wrocławiu. W klasie maturalnej zaczęła śpiewać w chórze kameralnym „Cantores Minores Wratislavienses” pod dyrekcją wybitnego chórmistrza Edmunda Kajdasza. W latach 1971-2003 pracowała w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Franciszka Liszta w Głogowie. Jej podopieczni zrzeszeni w chórach, zespołach oraz orkiestrze w PSM uczestniczyli w licznych koncertach, przeglądach, konkursach, zyskując uznanie i zdobywając najwyższe lokaty.

Za swoją działalność i oddanie w pracy z chórem została wyróżniona następującymi odznaczeniami:

Repertuar i występy[edytuj | edytuj kod]

"Beati Cantores” zgodnie z najstarszą tradycją wykonuje utwory muzyki sakralnej różnych epok, kompozytorów klasycznych i współczesnych, a także muzykę rozrywkową, ludową i patriotyczną. Zespół uczestniczy w wielu uroczystościach religijnych i świeckich, ważnych w życiu parafii, miasta i kraju. Występuje średnio 25 razy do roku, co w przeciągu 20 lat działalności dało ok. 500 występów.

Chór wykonuje głównie utwory a cappella. Od kilku lat w repertuarze zespołu znajdują się dzieła wokalno-instrumentalne. Występował m.in. z takimi zespołami jak: Zakładową Orkiestrą Dętą „Huty Miedzi Głogów”, zespołem instrumentalnym PSM w Głogowie, Głogowskim Kwartetem Smyczkowym „Ad libitum” oraz z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną. Chór w swojej historii uświetniał obchody:

Chór koncertował wielokrotnie w głogowskich kościołach oraz w kaplicy przy głogowskiej kolegiacie, z których dwa były transmitowane przez Radio Głogów.

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Ważnymi wydarzeniami medialnymi, w których brał udział chór „Beati Cantores”, były: dwukrotna oprawa muzyczna mszy św. odprawionej w kościele pw. św. Krzyża w Warszawie transmitowanej przez I program Polskiego Radia, oprawa muzyczna liturgii odprawionej w sanktuarium św. Jadwigi w Legnickim Polu transmitowanej przez Telewizję Polonia oraz udział w nagraniach do filmu o Głogowie w 1996 r.

Chór rokrocznie bierze udział w uroczystościach odpustowych w Sanktuarium Matki Bożej Grodowieckiej w Grodowcu oraz od 1996 r. w Zamkowych Spotkaniach Chóralnych, których od 1998 do 2005 r. był organizatorem.

Zespół odbył wiele podróży zagranicznych. Ośmiokrotnie koncertował w Niemczech: w Langenhagen, Eisenhüttenstadt oraz w Riesie, które są miastami partnerskimi Głogowa, w Hanowerze oraz w Kronach w Bawarii, a także w Austrii, Czechach i we Włoszech, gdzie koncertował w Rzymie (w bazylice św. Piotra podczas audiencji generalnej), Wenecji, Loreto i Asyżu.

W 2004 r. chór odbył trasę koncertową po Litwie, dając koncerty w Wilnie, Kownie i Ejszyszkach.

Wydarzeniami, które zapadły głęboko w pamięć członkom chóru, były śpiewy liturgiczne podczas pobytu Jana Pawła II w Gorzowie Wielkopolskim w 1997 r., udział w International Kulturfestival w Langenhagen w 1995 i 2000 r., występ w Pawilonie Polskim na Światowej Wystawie Expo 2000 w Hanowerze, udział w Europejskich Dniach Muzyki z okazji 1000-lecia miasta Kronach w 2003 r.

Od października 2009 r. do listopada 2010 r. Stowarzyszenie świętowało obchody 25-lecia istnienia chóru.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Chór „Beati Cantores” bierze udział w wielu festiwalach i konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Z okazji jubileuszu XX-lecia w 2005 r., członkowie chóru, którzy śpiewają od momentu powstania chóru zostali odznaczeni Srebrną Odznaką PZCHiO, a dyrygent Barbara Walendzik Złotą Odznaką PZCHiO. W listopadzie 2010 r., z okazji 25-lecia działalności, chórzyści zostali odznaczeni Brązowymi, Srebrnymi i Złotymi odznakami honorowymi PZCHiO, natomiast Chór dostał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chór Beati Cantores został także odznaczony Srebrną Odznaką PZCHiO, z okazji 25-lecia działalności. We wrześniu 2010 r. z okazji obchodów 25-lecia zespołu, chór Beati Cantores został uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”, które zostało przyznane przez ks. biskupa Stefana Regmunta.

Wydawnictwa, nagrania[edytuj | edytuj kod]

Chór „Beati Cantores” nagrał dwie płyty: pierwszą z kolędami w 2004 r. oraz drugą, wydaną z okazji jubileuszu XX-lecia w 2005 roku.

Płyta XX lat chóru Beati Cantores 1985-2005[edytuj | edytuj kod]

Nagranie płyty odbyło się w kościele pw. NMP Królowej Polski w Głogowie. Dyrygent: Barbara Walendzik; akompaniament – organy: Kazimierz Walendzik.

Spis utworów:

Stowarzyszenie Chór Beati Cantores wydało dotychczas cztery publikacje - foldery z okazji X., XV. i XXV. lecia chóru (1995 r., 2000 r. i 2010 r.), a także książkę "Historia Chóru Beati Cantores. Szczęśliwi śpiewaniem" (2017).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]