Beit Lechem HaGlilit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Beit Lechem HaGlilit
בית לחם הגלילית
Beit Lechem HaGlilit
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jizreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Doliny Jizreel
Wysokość 174 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

789
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Beit Lechem HaGlilit
Beit Lechem HaGlilit
Ziemia 32°44′09″N 35°11′26″E/32,735833 35,190556
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Beit Lechem HaGlilit (hebr. בית לחם הגלילית, Beit Lehem HaGlilit; ang. Bet Lehem HaGelilit; pol. Betlejem Galilei) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Doliny Jizreel, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Moszaw jest położony na wysokości 174 metrów n.p.m. na stokach wzgórz zamykających od północnego zachodu intensywnie użytkowaną rolniczo Dolinę Jizreel w Dolnej Galilei. Zbocza wzgórz są porośnięte lasami. Stoki opadają w kierunku południowo wschodnim. Na południe od osady płyną strumienie Betlejem i Nahalal. W jego otoczeniu znajdują się miasteczka Basmat Tab’un, Ka'abije-Tabbasz-Hajajre, Zarzir i Ramat Jiszaj, moszawy Alonej Aba, Beit Sze'arim, oraz arabska wioska Manszija Zabda.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Beit Lechem HaGlilit jest położony w Samorządzie Regionu Doliny Jizreel, w Poddystrykcie Jizreel, w Dystrykcie Północnym.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców moszawu jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[1][2]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zabudowania dawnej osady Betlejem Galiläa
Zabudowania dawnej osady Betlejem Galiläa
Zabudowania dawnej osady Betlejem Galiläa

Osada Beit Lechem w Galilei jest wspominana w Biblii jako miasto Betlejem należące do pokolenia Zebulona[a]. Biblijny sędzia Ibsan pochodził z tego miasta i tam też został pochowany[b]. Jest ono także wspominane w tekstach Talmudu i Miszny. To drugie miasto biblijne o nazwie Betlejem. Zostało ono zniszczone w średniowieczu w wyniku najazdu arabskiego[3].

W 1906 roku członkowie niemieckiej sekty chrześcijańskiej Templers (niem. Tempelgesellschaft) założyli w tym miejscu osadę Betlejem Galiläa. Rok później powstała sąsiednia wioska Waldheim. Podczas I wojny światowej władze tureckie deportowały część mieszkańców wioski. Podczas II wojny światowej brytyjskie władze Mandatu Palestyny internowały i latem 1941 roku deportowały wszystkich Niemców z Palestyny. Dotyczyło to także mieszkańców osady Betlejem Galiläa, z których większość została wydalona do Australii. Podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny w dniu 17 kwietnia 1948 roku siły żydowskiej Hagany zajęły opuszczoną wioskę. Współczesny moszaw założyli w 1948 roku żydowscy imigranci z Austrii[4].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W moszawie znajduje się ośrodek kultury z biblioteką, basen pływacki, sala sportowa z siłownią oraz boisko.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Moszaw utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej w miejscowości Ramat Jiszaj i szkoły średniej w moszawie Nahalal[5].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Na terenie moszawu znajdują się stare zabudowania dawnej niemieckiej osady Betlejem Galiläa. W centrum zachowały się wille niemieckich osadników z początku XX wieku.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie i obsługi ruchu turystycznego. Część mieszkańców pracuje poza moszawem.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z moszawu wyjeżdża się na zachód drogą nr 7513, którą dojeżdża się do moszawu Alonej Aba. Jadąc dalej na południowy zachód dojeżdża się do kibucu Alonim i dalej do skrzyżowania z drogą nr 75.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zobacz: Księga Jozuego 10,15: "Ponadto Kattat, Nahalal, Szimron, Jideala i Betlejem: dwanaście miast wraz z przyległymi wioskami." Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.
  2. Zobacz: Księga Sędziów 12,8-10: "(8) Po nim sprawował sądy nad Izraelem Ibsan z Betlejem. (9) Miał on trzydziestu synów i trzydzieści córek. Wydał je za mąż poza granicami i stamtąd sprowadził trzydzieści żon dla swoich synów. Sprawował on sądy nad Izraelem przez siedem lat. (10) Następnie Ibsan umarł i pochowano go w Betlejem." Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-10-23].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-10-23].
  3. Bet Lehem HaGelilit (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-10-23].
  4. Bet Lehem HaGelilit (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-10-23].
  5. Bet Lehem HaGelilit (hebr.). W: RomGalil [on-line]. [dostęp 2012-10-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]