Beztorbiki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Beztorbiki
Microbiotheria
Ameghino, 1889
Beztorbik bambusowy
Beztorbik bambusowy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Nadgromada żuchwowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada ssaki niższe
Nadrząd torbacze
Rząd beztorbiki

Beztorbiki (Microbiotheria) – monotypowy rząd torbaczy obejmujący rodzinę beztorbikowatych (Microbiotheriidae) z gatunkiem współcześnie żyjącym (beztorbik bambusowy) i kilkoma gatunkami wymarłymi. Wcześniej łączone były z dydelfami. Mają taki sam wzór zębowy jak dydelfy, jednak ze względu na specyficzny kształt czaszki i szersze siekacze sklasyfikowano je w odrębnym rzędzie.

Wzór zębowy I C P M
50 = 5 1 3 4
4 1 3 4

Microbiotheria znane są dotychczas wyłącznie z Ameryki Południowej, ale w przeciwieństwie do pozostałych torbaczy amerykańskich nie są zaliczane do Ameridelphia. Badania morfologiczne i molekularne[1] wykazały ich pokrewieństwo z torbaczami australijskimi (Australidelphia). Prawdopodobnie przedostały się z Australii do Ameryki Południowej przez Antarktydę, czyli w kierunku przeciwnym do wędrówki swoich przodków. Tę hipotezę mogą potwierdzić kopalne ślady z Antarktydy. Na Półwyspie Antarktycznym odkryto zęby zwierząt o podobnych do Microbiotheria cechach. Najstarszym dotychczas opisanym gatunkiem zaliczanym do tego rzędu jest †Khasia cordillerensis z wczesnego paleocenu Boliwii. Z oligocenu znany jest rodzaj †Microbiotherium.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rząd Microbiotheria – beztorbiki

Przypisy

  1. Palma RE, Spotorno AE. Molecular systematics of marsupials based on the rRNA 12S mitochondrial gene: the phylogeny of didelphimorphia and of the living fossil microbiotheriid Dromiciops gliroides Thomas. Molecular Phylogenetics and Evolution Volume 13, Issue 3, December 1999, Pages 525-535 (abstrakt) (en)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Microbiotheria (ang.). (On-line), Animal Diversity Web, 2001. [dostęp 7 kwietnia 2008].
  2. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.): Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) (ang.). Johns Hopkins University Press, 2005. [dostęp 7 kwietnia 2008].
  3. Zwierzęta : encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, s. 70. ISBN 83-01-14344-4.