Biała Synagoga w Kafarnaum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ruiny synagogi

Biała Synagoga w Kafarnaum – ruiny starożytnej synagogi w dawnym mieście Kafarnaum, nad brzegiem Jeziora Genezaret w Izraelu.

Synagoga została zapewne zbudowana w IV lub V wieku niemal wyłącznie z bloków białego wapienia. Budynek, stojący wśród gęstej zabudowy składał się z czterech części: głównej sali modlitw o wymiarach 24,40 na 18,65 metrów, z południową ścianą zwróconą w kierunku Jerozolimy, zachodniego patio, południowej balustrady i małej sali po północno-zachodniej stronie. Wewnętrzne ściany były pokryte malowanym tynkiem i sztukaterią, których resztki znaleziono podczas wykopalisk. Pierwotnie przypuszczano, że istniało piętro dla kobiet połączone schodami z małą salą. Późniejsze wykopaliska nie potwierdziły tej tezy. W budynku zachowały się dwie inskrypcje: grecka i aramejska oraz rysunki pięcio- i sześcioramiennych gwiazd na drzewach palmowych. W 1926 roku franciszkanin Orfalli rozpoczął odbudowę synagogi. Po jego śmierci od 1976 roku prace prowadzi Virgilio Corbo.

Pod ruinami wapiennej synagogi znajdują się fundamenty z bazaltu należące zapewne do synagogi z I wieku, w której nauczał Jezus Chrystus.