Biały miś

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Biały miś – kojarzona z popularną w Polsce w latach 90. muzyką disco polo piosenka, będąca jednym z największych hitów muzycznych początku lat 90. XX wieku.

Piosenka napisana przez podchorążego Mirosława Górskiego, podczas pełnienia zasadniczej służby wojskowej w jednostce w Olsztynie 26 lutego 1970[1] (co potwierdzone jest przez licznych świadków), nie zostaje zarejestrowana w ZAiKSie, wykonywana na weselach i festynach przez zespół kompozytora – "Dowcipnisie". Inspiracją do napisania piosenki jest, według słów autora, wielka miłość i tęsknota do jego żony – Marii.

W czasie wielkiej popularności disco polo "Biały miś" znajdował się na albumach wielu wykonawców (m.in. Top One) jako utwór napisany przez osobę nieznaną, zostaje zarejestrowana w ZAiKS-ie jako "utwór ludowy". Temat zdobył też ogromną popularność w wykonaniu muzyka yassowego Tymona Tymańskiego z zespołem Transistors, wykorzystanym między innymi w filmie Wojciecha Smarzowskiego, pt. "Wesele". Utwór "Biały miś" (w stylu hard-rock) pojawił się na drugiej płycie zespołu Big Cyc wydanej w 1991 - Nie wierzcie elektrykom.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]