Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Information icon.svg Główny artykuł: Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1988.
Cross country skiing pictogram.svg Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988
Gtk-go-back-ltr.svg Sarajewo 1984 Albertville 1992 Gtk-go-forward-ltr.svg
Data 14.02 - 27.02 1988
Gospodarz Kanada Calgary
Dyscyplina biegi narciarskie
Biegi narciarskie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988
Cross country skiing pictogram.svg
5 km kobiety
10 km kobiety
15 km mężczyźni
20 km kobiety
30 km mężczyźni
Sztafety mężczyźni kobiety
50 km mężczyźni

Konkurencje biegów narciarskich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1988 roku zostały przeprowadzone w dniach 14 - 27 lutego 1988 w miejscowości Canmore, oddalonej o 81 km na zachód od głównego miasta Igrzysk - Calgary. W ramach igrzysk zawodniczki i zawodnicy walczyli w czterech konkurencjach – łącznie rozdanych zostało zatem osiem kompletów medali. O medale igrzysk olimpijskich biegacze narciarscy rywalizowali po raz piętnasty, a biegaczki po raz dziesiąty w historii.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Miejscowość Konkurencja Gold medal olympic.svg Złoto Silver medal olympic.svg Srebro Bronze medal olympic.svg Brąz
14 lutego 1988 Canmore Bieg kobiet na 10 km Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Vida Vencienė Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Raisa Smietanina Finlandia Marjo Matikainen
15 lutego 1988 Canmore Bieg mężczyzn na 30 km Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksiej Prokurorow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Smirnow Norwegia Vegard Ulvang
17 lutego 1988 Canmore Bieg kobiet na 5 km Finlandia Marjo Matikainen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tamara Tichonowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Vida Vencienė
19 lutego 1988 Canmore Bieg mężczyzn na 15 km Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Michaił Diewiatjarow Norwegia Pål Gunnar Mikkelsplass Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Smirnow
21 lutego 1988 Canmore Sztafeta kobiet 4 × 5 km  ZSRR  Norwegia  Finlandia
22 lutego 1988 Canmore Sztafeta mężczyzn 4 × 10 km  Szwecja  ZSRR  Czechosłowacja
25 lutego 1988 Canmore Bieg kobiet na 20 km Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tamara Tichonowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anfisa Riezcowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Raisa Smietanina
27 lutego 1988 Canmore Bieg mężczyzn na 50 km Szwecja Gunde Svan Włochy Maurilio De Zolt Szwajcaria Andi Grünenfelder

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Bieg na 15 km[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodnik Czas Strata
Gold medal icon.svg  ZSRR Michaił Diewiatjarow 41:18.9
Silver medal icon.svg  Norwegia Pål Gunnar Mikkelsplass 41:33.4 +14.5
Bronze medal icon.svg  ZSRR Władimir Smirnow 41:48.5 +29.6
4.  Norwegia Oddvar Brå 42:17.3 +58.4
5.  NRD Uwe Bellmann 42:17.8 +58.9
6.  Włochy Maurilio De Zolt 42:31.2 +1:12.3
7.  Norwegia Vegard Ulvang 42:31.5 +1:12.6
8.  Finlandia Harri Kirvesniemi 42:42.8 +1:23.9
9.  Włochy Marco Albarello 42:48.6 +1:29.7
10.  Włochy Giorgio Vanzetta 42:49.6 +1:30.7

Data: 19.02.1988


Bieg na 30 km[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodnik Czas Strata
Gold medal icon.svg  ZSRR Aleksiej Prokurorow 1:24:26.3
Silver medal icon.svg  ZSRR Władimir Smirnow 1:24:35.1 +8.8
Bronze medal icon.svg  Norwegia Vegard Ulvang 1:25:11.6 +45.3
4.  ZSRR Michaił Diewiatjarow 1:25:31.3 +1:05.0
5.  Włochy Giorgio Vanzetta 1:25:37.2 +1:10.9
6.  Norwegia Pål Gunnar Mikkelsplass 1:25:44.6 +1:18.3
7.  Włochy Gianfranco Polvara 1:26:02.7 +1:36.4
8.  Włochy Marco Albarello 1:26:09.1 +1:42.8
9.  Finlandia Harri Kirvesniemi 1:26:59.6 +2:23.3
10.  Szwecja Gunde Svan 1:27:30.8 +3:04.5

Data: 15.02.1988


Bieg na 50 km[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodnik Czas Strata
Gold medal icon.svg  Szwecja Gunde Svan 2:04:30.9
Silver medal icon.svg  Włochy Maurilio De Zolt 2:05:36.4 +1:05.5
Bronze medal icon.svg  Szwajcaria Andi Grünenfelder 2:06:01.9 +1:31.0
4.  Norwegia Vegard Ulvang 2:06:32.3 +2:01.4
5.  NRD Holger Bauroth 2:07:02.4 +2:31.5
6.  Szwecja Jan Ottosson 2:07:34.8 +3:03.9
7.  Finlandia Kari Ristanen 2:08:08.1 +3:37.2
8.  NRD Uwe Bellmann 2:08:18.6 +3:47.7
9.  Norwegia Pål Gunnar Mikkelsplass 2:08:20.0 +3:49.1
10.  Włochy Gianfranco Polvara 2:08:40.3 +4:09.4

Data: 27.02.1988


Sztafeta 4 x 10 km[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodnicy Czas Strata
Gold medal icon.svg  Szwecja Jan Ottosson
Thomas Wassberg
Gunde Svan
Torgny Mogren
1:43:58.6
Silver medal icon.svg  ZSRR Władimir Smirnow
Władimir Sachnow
Michaił Diewiatjarow
Aleksiej Prokurorow
1:44:11.3 +12.7
Bronze medal icon.svg  Czechosłowacja Radim Nyč
Václav Korunka
Pavel Benc
Ladislav Švanda
1:45:22.7 +1:24.1
4.  Szwajcaria Andi Grünenfelder
Jürg Capol
Giachem Guidon
Jeremias Wigger
1:46:16.3 +2:17.7
5.  Włochy Silviano Barco
Albert Walder
Giorgio Vanzetta
Maurilio De Zolt
1:46:16.7 +2:18.1
6.  Norwegia Pål Gunnar Mikkelsplass
Oddvar Brå
Vegard Ulvang
Terje Langli
1:46:48.7 +2:50.1
7.  RFN Georg Fischer
Walter Kuss
Jochen Behle
Herbert Fritzenwenger
1:48:05.0 +4:06.4
8.  Finlandia Jari Laukkanen
Harri Kirvesniemi
Jari Räsänen
Kari Ristanen
1:48:24.0 +4:25.4
9.  Kanada Yves Bilodeau
Al Pilcher
Pierre Harvey
Dennis Lawrence
1:48:59.7 +5:01.1
10.  Austria André Blatter
Alois Schwarz
Martin Standmann
Alois Stadlober
1:49:14.5 +5:15.9

Data: 22.02.1988


Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Bieg na 5 km[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodniczka Czas Strata
Gold medal icon.svg  Finlandia Marjo Matikainen 17:04.0
Silver medal icon.svg  ZSRR Tamara Tichonowa 17:14.1 +1.3
Bronze medal icon.svg  ZSRR Vida Vencienė 17:18.3 +7.1
4.  Norwegia Anne Jahren 17:26.3 +8.6
5.  Finlandia Marja-Liisa Kirvesniemi 17:28.2 +12.7
6.  Norwegia Inger Helene Nybråten 17:33.6 +13.7
7.  Szwecja Marie-Helene Westin 17:38.0 +24.9
8.  ZSRR Swietłana Nagiejkina 17:46.0 +25.9
9.  Norwegia Marianne Dahlmo 15:30.4 +26.4
10.  ZSRR Raisa Smietanina 15:35.9 +31.9

Data: 17.02.1988


Bieg na 10 km[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodniczka Czas Strata
Gold medal icon.svg  ZSRR Vida Vencienė 30:08.3
Silver medal icon.svg  ZSRR Raisa Smietanina 30:17.0 +8.6
Bronze medal icon.svg  Finlandia Marjo Matikainen 30:20.5 +12.2
4.  ZSRR Swietłana Nagiejkina 30:26.5 +18.2
5.  ZSRR Tamara Tichonowa 30:38.9 +30.6
6.  Norwegia Inger Helene Nybråten 30:51.7 +43.4
7.  Finlandia Pirkko Määttä 30:52.4 +44.1
8.  Szwecja Marie-Helene Westin 30:55.3 +45.2
9.  Finlandia Marja-Liisa Kirvesniemi 30:57.0 +48.7
10.  NRD Simone Opitz 31:14.3 +1:06.0

Data: 14.02.1988


Bieg na 20 km[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodniczka Czas Strata
Gold medal icon.svg  ZSRR Tamara Tichonowa 55:53.6
Silver medal icon.svg  ZSRR Anfisa Riezcowa 56:12.8 +19.2
Bronze medal icon.svg  ZSRR Raisa Smietanina 57:22.1 +1:28.5
4.  Szwajcaria Christina Gilli-Brügger 57:37.4 +1:43.8
5.  NRD Simone Opitz 57:54.3 +2:00.7
6.  Włochy Manuela Di Centa 57:55.2 +2:01.6
7.  NRD Kerstin Mohring 58:17.2 +2:23.6
8.  Norwegia Marianne Dahlmo 58:31.1 +2:37.5
9.  Szwecja Anna-Lena Fritzon 58:37.4 +2:43.8
10.  Szwecja Marie-Helene Westin 58:39.4 +2:45.8

Data: 25.02.1988


Sztafeta 4 x 5 km[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodniczki Czas Strata
Gold medal icon.svg  ZSRR Swietłana Nagiejkina
Nina Gawriluk
Tamara Tichonowa
Anfisa Riezcowa
59:51.1
Silver medal icon.svg  Norwegia Trude Dybendahl
Marit Wold
Anne Jahren
Marianne Dahlmo
1:01:33.0 +1:41.9
Bronze medal icon.svg  Finlandia Pirkko Määttä
Marja-Liisa Kirvesniemi
Marjo Matikainen
Jaana Savolainen
1:01:53.8 +2:02.7
4.  Szwajcaria Karin Thomas
Sandra Parpan
Evi Kratzer
Christina Gilli-Brügger
1:01:59.4 +2:08.3
5.  NRD Kerstin Mohring
Simone Opitz
Silke Braun
Simone Greiner-Petter
1:02:19.9 +2:20.8
6.  Szwecja Lis Frost
Anna-Lena Fritzon
Karin Lamberg-Skog
Marie-Helene Westin
1:02:24.9 +2:33.8
7.  Czechosłowacja Lubomíra Balážová
Věra Klimková
Ivana Rádlová
Alžběta Havrančíková
1:03:37.1 +3:45.1
8.  Stany Zjednoczone Dorcas Denhartog
Leslie Thompson
Nancy Fiddler
Leslie Krichko
1:04:08.8 +4:17.7
9.  Kanada Angela Schmidt-Foster
Carol Gibson
Lorna Sasseville
Marie-Andrée Masson
1:04:22.6 +4:31.5
10.  Włochy Clara Angerer
Guidina Dal Sasso
Elena Desderi
Stefania Belmondo
1:04:23.6 +4:32.5

Data: 21.02.1988


Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal olympic.svg Silver medal olympic.svg Bronze medal olympic.svg Razem
1.  ZSRR 5 5 3 13
2.  Szwecja 2 0 0 2
3.  Finlandia 1 0 2 3
4.  Norwegia 0 2 1 3
5.  Włochy 0 1 0 1
7.  Czechosłowacja 0 0 1 1
 Szwajcaria 0 0 1 1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]