Bissau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bissau
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Gwinea Bissau

Region

Bissau

Populacja (2007)
• liczba ludności


427 400

Położenie na mapie Gwinei Bissau
Mapa konturowa Gwinei Bissau, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Bissau”
Ziemia11°52′N 15°36′W/11,866667 -15,600000

Bissaustolica Gwinei Bissau. Jest największym miastem i głównym portem kraju z 427 400 mieszkańcami (2007). Położone na wyspie u ujścia rzeki Gêba do Oceanu Atlantyckiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto założone zostało w 1687 przez Portugalczyków jako ufortyfikowany port, będąc w tamtych czasach ośrodkiem handlu niewolnikami. W XIX wieku nabrało rangi największego centrum handlowego na terenie Gwinei Portugalskiej. W 1942 roku miasto stało się stolicą regionu. W 1974 roku zostało stolicą niepodległej Gwinei Bissau.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Przemysł spożywczy, drzewny, rzemiosło; międzynarodowy port lotniczy Bissau. Główne produkty z tych terenów to olej palmowy, orzeszki ziemne i guma[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Głównymi atrakcjami miasta jest coroczny karnawał oraz liczne plaże. W Bissau znajduje się także Narodowy Instytut Sztuk, biblioteka narodowa działająca w ramach Instituto Nacional de Estudos e Pesquisa, uniwersytet, archiwum oraz stadion. Podczas wojny domowej (1998-1999) centrum zostało bardzo zniszczone, w ruinę popadł między innymi Pałac Prezydencki i Francuskie Centrum Kultury (obecnie odbudowane). Reszta miasta nie zdążyła się jeszcze dobrze rozwinąć.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Piłka nożna to najpopularniejszy sport w mieście, jak i w całym kraju. W mieście działa wiele drużyn piłkarskich, takich jak: UD Internacional, SC de Bissau, SC Portos de Bissau, Sport Bissau e Benfica czy FC Cuntum. Znajdują się tutaj dwa stadiony: Estádio 24 de Setembro oraz Estádio Lino Correia.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bissau, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2022-02-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]