Bitwa pod Devil's Hole

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Devil's Hole
Powstanie Pontiaka
Cornplanter.jpg
Dymem Spowity
Czas 14 września 1763
Miejsce rejon rzeki Niagara
Terytorium Stany Zjednoczone
Wynik Zwycięstwo Seneków
Strony konfliktu
Senekowie Wielka Brytania
Dowódcy
wódz Dymem Spowity kpt. Johnston
Siły
300–500 100
Straty
nieznane 72 zabitych,
8 rannych
Powstanie Pontiaka

Point Pelee (1763) - Fort Pitt (1763) - Bloody Run (1763) - Bushy Run (1763) - Devil's Hole (1763) - Fort Detroit (1763)

Bitwa pod Devil's Hole (bitwa pod Czarcią Jamą, zwana też bitwą u ujścia rzeki Niagary) – starcie zbrojne, które miało miejsce dnia 14 września 1763 r. w trakcie Powstania Pontiaka.

Walkę stoczyła grupa 300–500 Seneków, na czele których stał słynny Sayengeraghta (Dymem Spowity) z plemienia Irokezów. Dnia 14 września Indianie przygotowali zasadzkę przy przepaści zwanej Czarcią Jamą niedaleko wodospadów Niagara. Wkrótce pojawił się tu konwój brytyjski składający się z 25 wozów zaprzężonych w konie i woły zmierzający od Fortu Shlosser do Fortu Niagara. Konwój eskortowała grupa 30 żołnierzy brytyjskich z oficerem na czele. Nadchodzących Brytyjczyków przywitała salwa z muszkietów, po czym Senekowie przypuścili atak. Walka przemieniła się w masakrę, Anglicy ginęli od ciosów kolb i tomahawków a zwierzęta spadały w przepaść. Zaledwie dwóm ludziom udało się schronić w gęstwinie i ujść z życiem.

Z pomocą Anglikom ruszyły zaalarmowane strzałami dwie Kompanie 80 Pułku Piechoty (80 ludzi pod wodzą kapitana Johnstona). Grupa ta dostała się w kolejną zasadzkę w odległości 1 mili od Czarciej Jamy. Już pierwsza salwa Seneków powaliła połowę oddziału. Reszta starła się wręcz z atakującymi wojownikami. Zaledwie kilku z nich udało się ujść z pogromu. Zginęło 5 oficerów i 67 żołnierzy, których oskalpowano i odarto z mundurów. 8 Brytyjczyków odniosło ciężkie rany. Były to największe straty jakie Brytyjczycy ponieśli w toku całej wojny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Aleksander Sudak: Detroit 1763, wyd. Bellona. Warszawa 2006.