Bitwa pod Gibeą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Gibeą
Maciejowski leaf Levite.gif
"Lewita i jego żona otrzymują kwaterę w mieście Gibea".
Czas 1200-1000 p.n.e.
Miejsce Gibea
Przyczyna pomszczenie brutalnego gwałtu
Wynik zwycięstwo Izraelitów
Strony konfliktu
Izraelici Pokolenie Beniamina
Siły
400 000 26 000
Straty
ok. 40 600 ok. 25 100Bitwa pod Gibeą – bitwa rozegrana w XII-XI w. p.n.e., epizod z Księgi Sędziów.

Bitwa została wywołana incydentem, kiedy to konkubina człowieka z plemienia Lewiego została zgwałcona na śmierć przez tłum mieszkańców Gibei, z plemienia Beniamina. Mieszkańcy Gibei chcieli obcować płciowo najpierw z samym Lewitą, lecz on zaoferował w zamian swoją konkubinę, a następnie zamknął drzwi na noc. Rano Lewita znalazł martwą konkubinę w drzwiach. Niesiony gniewem, pociął jej ciało na dwanaście sztuk i wysłał kawałki do wszystkich plemion Izraela.

Izraelici zdecydowali się zbrojnie pomścić ofiarę:

Quote-alpha.png
A oto teraz tak postąpimy z miastem Gibea. Los jego jest przesądzony! Z każdego pokolenia Izraela wybierzemy po dziesięciu mężów ze stu, po stu z tysiąca i tysiąc z dziesięciu tysięcy. Będą się troszczyć o żywność dla wojska, które wyruszy pomścić na Gibea w pokoleniu Beniamina bezeceństwo, którego się dopuszczono w Izraelu.
Sdz 20,9-10

Plemiona Izraela poprosiły wpierw o łotrów, którzy byli sprawcami czynu. Beniaminici odmówili, co oznaczało początek wojny.

Bitwa opisana jest szczegółowo w Księdze Sędziów[1]. Zakończyła się zwycięstwem wojsk sprzymierzonych. W wyniku bitwy zginęło razem ok 40 tys. Izraelitów oraz ok. 25 tys. Beniaminitów.

Z powodu tej wojny, pokolenie Beniamina było następnie określane jako "najmniejsze ze wszystkich pokoleń ".

Izraelita znajduje martwą konkubinę u progu

Przypisy