Bitwy o Nowy Ulm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwy o Nowy Ulm
Powstanie Dakotów w Minnesocie
The Siege of New Ulm Minn.jpg
Oblężenie Nowyego Ulmu, autorstwa Henry'ego Augusta Schwabe'ego
Czas 19 sierpnia i 23 sierpnia 1862
Miejsce New Ulm, hrabstwo Brown, Minnesota, USA
Terytorium Stany Zjednoczone
Wynik zwycięstwo Dakotów
Strony konfliktu
Dakotowie-Santiowie  Stany Zjednoczone
Dowódcy
wodzowie: Mankato, Wabasha i Wielki Orzeł pułkownik Charles Eugene Flandrau
Siły
100 (pierwsza bitwa),
650 (druga bitwa)
300 (druga bitwa)
Straty
nieznane 6 zabitych, 5 rannych(pierwsza bitwa),
34 (druga bitwa)
Powstanie Dakotów (1862)

Dolna Agencja (1862) - Redwood Ferry (1862) - Nowy Ulm (1856) - Fort Ridgely (1862) - Birch Coulee (1862) - Wood Lake (1862)

Bitwy o Nowy Ulm – dwie bitwy z okresu powstania Dakotów-Santiów w Minnesocie. Miasto Nowy Ulm (New Ulm) liczące ok. 900 mieszkańców było największą osadą białych osadników położoną w pobliżu rezerwatu Dakotów. Położenie miasta (m.in lasy ułatwiające skryte podejście) sprzyjały atakowi.

18 sierpnia 1862 oddział rekrutów sformowany w celu wzięcia udziału w Wojnie Secesyjnej opuścił Nowy Ulm, lecz został zaskoczony przy Milford Township. Pozostali przy życiu uciekli do miasta i ostrzegli mieszkańców przed grożącym atakiem. Mieszkańcy miasta przygotowali się do odparcia ataku, instalując barykady na ulicach i umieszczając kobiety oraz dzieci w dostępnych budynkach ceglanych. Pierwszy atak Santee nastąpił 19 sierpnia. Około 100 wojowników ostrzeliwało miasto z urwiska. Nieliczni cywile odpowiedzieli silnym ogniem. Burza, która później nastąpiła, zniechęciła Indian do kontynuowania ataku. Dał tu też o sobie znać brak wodzów, którzy wydawaliby spójne rozkazy. Pierwsze starcie zakończyło się śmiercią 6 osadników i ranami u 5 kolejnych.

Po pierwszym ataku do miasta dotarł pułkownik Charles Eugene Flandrau. Trzej lekarze, którzy przybyli wraz siłami Flandraua założyli w mieście szpital, który miał się opiekować rannymi w walkach. Siły Flandraua składały się z 100 ludzi z Mankato, 2 kompanii z Le Sueur oraz milicji z hrabstwa Brown, hrabstwa Nicollet, St Peter, Lafayette i Nowego Ulmu. Ogółem Flandrau miał do dyspozycji około trzystu ludzi, ale w większości źle uzbrojonych. Tymczasem, ponad 1 000 osadników barykadowało główne ulice miasta.

W sobotę, 23 sierpnia, około 9:30 rano, Santee rozpoczęli drugi atak na miasto. Tym razem Indianie przybyli w większej liczbie i zdołali otoczyć miasto. Obrońcy Nowego Ulmu podpalili wiele budynków w celu stworzenia czystego przedpola, które nie dawałoby przeciwnikowi okrycia. Kapitan William B. Dodd, drugi co do rangi oficer w mieście, zginął w momencie, gdy wyprowadzał żołnierzy poza jedną z barykad. Po zapadnięciu zmroku Flandrau rozkazał spalić resztę budynków położonych poza linią barykad. Ogółem 190 budynków w mieście zostało zniszczonych. Następnego ranka, 24 sierpnia, Santee zrezygnowali z dalszego ataku, ostrzeliwując tylko sporadycznie miasto z dalekiego dystansu, a następnie wycofali się. Flandrau po naradzie z oficerami zadecydował o opuszczeniu miasta, motywując to brakiem amunicji, małą ilością żywności i groźbą epidemii. Rankiem 25 sierpnia kolumna 2 000 ludzi i 153 wozów (w tym uciekinierzy z pobliskich farm osad) w eskorcie 150 żołnierzy udała się do położonego 30 mil na wschód Mankato.