Blanka Burgundzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Blanka Burgundzka fr. Blanche de Bourgogne (ur. ok. 1296 - zm. 29 kwietnia 1326, w Maubuisson), córka Otona IV - hrabiego Burgundii i Mahaut d'Artois - hrabiny d'Artois, siostra królowej Joanny Burgundzkiej. Królowa Francji w czasie kilku miesięcy, w 1322 - zanim unieważniono jej małżeństwo z Karolem IV Pięknym.

Château-Gaillard obecnie

W 1308, w Corbeil poślubiła Karola Francuskiego - najmłodszego syna króla Filipa IV Pięknego i Joanny I z Nawarry. Na początku 1314 miał miejsce skandal w Wieży Nesle, Blanka razem ze swoją siostrą Joanną i kuzynką Małgorzatą zostały oskarżone o cudzołóstwo. Blanka i Małgorzata zostały uwięzione w zamku Château Gaillard.

Karol od 1308 starał się o rozwód z Blanką, aż wreszcie w 1322, kiedy po śmierci swojego starszego brata został królem, zwrócił się o rozwód do papieża Jana XXII. 19 maja 1322 papież unieważnił małżeństwo, Blanka, która urodziła dziecko strażnikowi więziennemu (przez co jej matka Mahaut d'Artois wyrzekła się jej), wcale nie skarżyła się na swój los. Przez pewien czas pozostała w Maubuisson, później zamieszkała w zamku Gournay, koło Coutances. W 1322 złożyła śluby zakonne w opactwie w Maubuisson, koło Pontoise, tam też zmarła w kwietniu 1326. Karol ożenił się po raz drugi jeszcze w 1322, jego żoną została Maria Luksemburska.

Dzieci Blanki i Karola[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Joanna II Burgundzka
Blason pays fr FranceAncien.svg Królowa Francji
1322
Blason pays fr FranceAncien.svg Następca
Maria Luksemburska