Bożena Ostrowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bożena Ostrowska
Państwo działania

 Polska

Data urodzenia

1960

doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej
Specjalność: fizjoterapia
Alma Mater

Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

Doktorat

23 czerwca 1994

Habilitacja

18 listopada 2010

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze

Bożena Ostrowska (ur. 1960) – polska doktor habilitowana nauk kultury fizycznej, specjalizująca się w fizjoterapii; nauczycielka akademicka związana z uczelniami we Wrocławiu i Jeleniej Górze[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w 1960 roku. Po ukończeniu kolejno szkoły podstawowej o średniej oraz pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym podjęła studia na kierunku rehabilitacja ruchowa na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, zakończone w 1985 roku magisterium[2].

Bezpośrednio po zakończeniu studiów podjęła pracę zawodową w swojej macierzystej uczelni w Zakładzie Kinezyterapii Instytutu Rehabilitacji Ruchowej, gdzie przeszła przez wszystkie szczeble kariery zawodowej od asystenta stażysty przez adiunkta po profesora nadzwyczajnego w 2012 roku[3]. Stopień naukowy doktora nauk o kulturze fizycznej w zakresie kultury fizycznej uzyskała w 1994 roku na podstawie pracy pt. Sposób utrzymywania równowagi u osób z upośledzonym narządem ruchu, której promotorem był prof. Marian Golema[4]. W 2010 roku Rada Wydziału Wychowania Fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu nadała jej tytuł naukowy doktora habilitowanegoy nauk o kulturze fizycznej w zakresie kultury fizycznej na podstawie rozprawy nt. Charakterystyka stabilności postawy ciała kobiet z osteopenią i osteoporozą[5].

Na wrocławskiej akademii pełniła między innym funkcje: członka wydziałowej Komisji Dydaktyki, opiekuna roku, opiekuna dydaktycznego praktyk studenckich, współorganizatora „Dni Fizjoterapii” i „Festiwalu Nauki” wrocławskiego środowiska akademickiego[2]. W 2012 roku objęła stanowisko prodziekana Wydziału Fizjoterapii AWF we Wrocławiu[6]. Aktualnie współpracuje z Karkonoską Państwową Szkołą Wyższą w Jeleniej Górze, gdzie jest profesorem i opiekunem naukowym seminarzystów na kierunku Fizjoterapii na Wydziale Przyrodniczym[7].

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Główne kierunki działalności naukowej Bożeny Ostrowskiej koncentrują się wokół problemów badawczych dotyczących zaburzeń stabilności postawy ciała w schorzeniach układu ruchu oraz diagnostyki funkcjonalnej, oceny jakości życia oraz skuteczności metod fizjoterapii w przywracaniu zdrowia i łagodzeniu skutków choroby. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu prac oryginalnych, monografii, a także podręcznika akademickiego[3].

Należy do aktywnych członków Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i International Association of Sport Kinetics[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dr hab. Bożena Ostrowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2013-11-20].[martwy link]
  2. a b c Biografia w „Życiu Akademickim”, piśmie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, nr 125/2012, s. 13.. zycie.awf.wroc.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-25)]. [on-line] [dostęp: 20.11.2013]
  3. a b Biografia na stronie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu [on-line] [dostęp: 20.11.2013]
  4. Sposób utrzymywania równowagi u osób z upośledzonym narządem ruchu w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2013-11-16].
  5. Charakterystyka stabilności postawy ciała kobiet z osteopenią i osteoporozą w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2013-11-16].
  6. Władze WF AWF we Wrocławiu w latach 2012-2016 [on-line] [dostęp: 20.11.2012]
  7. Wirtualny Dziekanat – Plany prowadzącego [online], wd.kpswjg.pl [dostęp 2016-05-28] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]