Bob Hoskins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bob Hoskins
Na planie filmu Ruby Blue (2007)
Na planie filmu Ruby Blue (2007)
Imię i nazwisko Robert William Hoskins Jr
Data
i miejsce urodzenia
26 października 1942
Wielka Brytania Suffolk
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Robert William Hoskins Jr (ur. 26 października 1942 w Bury St. Edmunds, Suffolk) – angielski aktor i reżyser, grający przeważnie w filmach hollywoodzkich. Wystąpił m.in. w pierwszym filmie fabularno-animowanym Kto wrobił królika Rogera? (1988).

Mimo iż porzucił szkołę w wieku 15 lat, miał silnie zaszczepioną miłość do literatury i teatru i zawsze marzył o aktorstwie. W młodości imał się różnych zajęć, m.in. zajmował się wielbłądami w Syrii i pakował owoce w kibucu w Izraelu, był także połykaczem ognia w cyrku. Do aktorstwa trafił przypadkowo. Początkowo grał na deskach teatrów Royal National Theatre and the Old Vic Theatre w Londynie w klasycznym repertuarze, na początku lat 70. występował w serialach telewizyjnych, nieco później zadebiutował w filmie kinowym. Deklaruje, iż nigdy nie uczył się aktorstwa, choć źródła podają, że skończył londyńską Central School of Speech and Drama[potrzebne źródło].

Obsadzany przeważnie w rolach silnych, dominujących postaci – polityków lub gangsterów. Grał kilku przywódców politycznych z czasów II wojny światowej: Nikitę Chruszczowa (Wróg u bram 2001), Winstona Churchilla (Giganci II wojny światowej 1994), Benito Mussoliniego (Wzrost i upadek Duce 1985) i Ławrientija Berię (Wewnętrzny krąg 1991), a także papieża Jana XXIII, generała Noriegę czy Edgara Hoovera.

Za rolę w filmie Mona Lisa (1986) otrzymał nominację do Oscara, Złoty Glob, nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nagrodę BAFTA.

Mimo sławy, nie zapomina o graniu w niewielkich, niezależnych produkcjach filmowych, nie zamierza także przeprowadzić się do USA.

Jego babka od strony matki była Romką[1].

Jest autorem kilku sztuk, zajmował się także malarstwem i rzeźbą. Miłośnik poezji, literatury science fiction i muzyki współczesnej. Wśród ulubionych autorów wymienia Spidera Robinsona, zaś spośród kompozytorów Steve’a Roacha i Roberta Richa.

Ma dwie córki i dwóch synów z dwóch małżeństw.

Ma 168 cm wzrostu.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Karen Moline: Bob Hoskins: An Unlikely Hero. Michigan: Sidgwick & Jackson, 1988, s. 201. ISBN 0283995084.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]