Borixon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Borixon
Borixon.jpg
Tomasz Borycki, 2006
Imię i nazwisko Tomasz Borycki
Pseudonim BRX, Borys, Borygo, Rekin, Boria, 5KDM, Marna Twarz, Król Podziemia
Data i miejsce urodzenia 15 czerwca 1977
Kielce
Pochodzenie Polska
Gatunek hip-hop, freestyle rap, hardcore rap
Zawód raper, producent muzyczny
Wytwórnia płytowa R.R.X., Camey Studio, Blend Records, Juicey Juice, StoproRap
Powiązania Kajman, LWWL
Zespół
Wzgórze Ya-Pa 3
Gib Gibon Skład
Stopro Ekipa
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Borixon, właściwie Tomasz Borycki[1] (ur. 15 czerwca 1977 w Kielcach[1]), znany również jako Borygo – polski raper i producent muzyczny. Tomasz Borycki znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym Wzgórze Ya-Pa 3, którego był członkiem w latach 1996-2002 i 2009. Wraz z zespołem nagrał m.in. pięć albumów studyjnych, a także uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. W międzyczasie podjął solową działalność artystyczną. Był także członkiem freestyle'owego składu Gib Gibon Skład oraz kolektywu LWWL zrzeszającego kieleckich twórców hip-hopowych.

Borixon współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: V.E.T.O., Molesta Ewenement , Tede, Pęku, Pih, Onar, DJ 600V, Ideo, Żurom, O$ka, Wojtas, IGS, Warszafski Deszcz, Kajman, DJ Decks, PTP oraz Donatan. Raper przez kilka lat prowadził także oficynę wydawniczą Juicey Juice.

Żonaty, ma córkę[2].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Borixon, 2012

Tomasz Borycki działalność artystyczną rozpoczął we wczesnych lat 90. XX w. Raper szybko związał się z prężnie rozwijającą się kielecką sceną hip-hopową. Początkowo podjął współpracę z Liroyem, którego wspierał podczas koncertów w roli hypemana[3]. Pod koniec 1996 roku Borixon, znany wówczas przede wszystkim pod pseudonimem Borygo związał się z zespołem Wzgórze Ya-Pa 3 w którym zastąpił Radoskóra. W 1997 roku ukazał się zrealizowany z Borcykim w składzie drugi album Wzgórza Ya-Pa 3 zatytułowany Centrum. Nazwa płyty pochodziła od marketu ogrodniczego Agro Centrum nieopodal miejsca, w którym mieszkał Borygo. Nagrania cieszyły się znaczną popularnością w kraju, w tym pochodzące z płyty piosenki utworom jak "Czekam", "Palenie" oraz "Język polski". W efekcie wydawnictwo uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. W 1998 roku do sprzedaży trafił kolejny album kieleckiego zespołu zatytułowany Trzy. Płyta odniosła dużo mniejszy sukces niż jej dwie poprzedniczki, znalazł się na niej jednak jeden z największych przebojów formacji pt. "Ja mam to co ty". Również w 1998 roku WYP3 nagrało także dwa utwory, w tym jeden z Miką Urbaniak na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Spona.

W 1999 roku ukazała się stanowiąca głównie remiksy, płyta pt. Ja mam to co ty. Borycki natomiast gościł na płytach zespołów: V.E.T.O. - Vetomania i Molesty - Ewenement. Rok później, w 2000, ukazała się piąta płyta Wzgórza Ya-Pa 3 pt. Precedens. Wśród gości na albumie znaleźli się m.in. JedenSiedem, Gano oraz Chada. Z kolei Borygo wystąpił ponownie na albumie albumie V.E.T.O. - Drugie życia tchnienie. W 2001 roku Tomasz Borycki pod pseudonimem Borixon wydał pierwszy album solowy zatytułowany WYP3 kolejna część[4]. Nagrania dotarły do 22. miejsca zestawienia OLiS. Pewną popularność zyskała także pochodząca z płyty piosenka pt. "A miało być tak pięknie". Płytę wydała firma Krzysztofa Kozaka R.R.X. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Tede, Onar oraz PeIHa. Z kolei sam Borycki rapował m.in. na albumach producenckich DJ-a 600V - Wkurwione bity i V6 oraz solowym debiucie Tedego pt. S.P.O.R.T.. W 2002 roku została wydana ostatnia płyta WYP3 pt. Stara szkoła rapu. Na płycie znalazło się sześć nowych utworów oraz cztery remiksy. Wkrótce potem w wyniku nieporozumień personalnych zespół nieoficjalnie zakończył działalność.

Także w 2002 roku ukazał się drugi album solowy Borixona zatytułowany Mam pięć gram[5]. Materiał ukazał się na mocy kontraktu wydawniczego z firmą Camey Studio. Na płycie gościli m.in. Franek, Gutek i Selma. Materiał spotkał się z mało entuzjastycznym przyjęciem i nie odniósł sukcesu komercyjnego. Borycki gościł ponadto na pierwszych solowych albumach Żuroma - A póki co... i Piha - Boisz się alarmów... (Peiha solo album cz. I). 23 maja 2003 roku został wydany trzeci album rapera pt. Hardcorowa komercja - Nic naprawdę, a wyprodukowany w głównej mierze przez DJ-a 100 Karatów[6]. Materiał został wydany przez Fundament Records. Wydawnictwo dotarło do 31. miejsca zestawienia OLiS. Popularnością w kraju cieszyła się pochodząca z albumu piosenka zatytułowana "Platynowe sombrero", a emitowana intensywnie m.in. przez stację telewizyjną VIVA Polska. Projekt początkowo miał zostać nagrany wraz z Onarem, znanym m.in. ze składu Płomień 81, jednakże stosownej zgody nie udzieliła jego macierzysta wytwórnia Warner Music Poland. Wcześniej natomiast Borycki gościł na wydanej tego samego roku płycie Onara i O$ki - Wszystko co mogę mieć, a także kolejnej produkcji DJ-a Volta pt. 600 °C.

6 listopada 2004 roku ukazał się promowany teledyskiem do utworu "Sprawdź to działa" czwarty album Boryckiego pt. Rap daje mi siłę[7]. Na płycie wyprodukowanej m.in. przez Bezika, Vazqeza i Nolte wystąpili gościnnie także duet Chix, kolektyw LWWL i Teka. Pomimo iż wydawnictwo nie znalazło się na Oficjalnej Liście Sprzedaży pewną popularność zyskała piosenka "Sprawdź to działa", która uplasowała się na 47. miejscu Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia. Również w 2004 roku raper wydał pierwszy w dorobku artystycznym nielegal pt. Kielce sie palom[8]. Artysta gościł także na nielegalu Wendetty i kolejnych wydawnictwach V.E.T.O. i Żuroma. Natomiast rok później Borygo rymował na płycie Camey Squad - Rytm ulicy i pierwszym albumie solowym Wojtasa - Moja gra. Również w 2005 roku został opublikowany drugi teledysk promujący Rap daje mi siłę, a zrealizowany do utworu "Ja tu zostaje". 9 grudnia 2006 roku z opóźnieniem ukazał się piąty album solowy rapera pt. Zacieram ręce dzieciak[9]. Wydawnictwo wyprodukowane w większości przez Davida Gutjara ukazało się nakładem Camey Studio. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. Liroy, Kajman i Bezik[10]. W ramach promocji zostały zekranizowane piosenki "Zacieram ręce dzieciak" i "Czas leci"[11]. W międzyczasie raper gościł na albumie producenckim IGS-a - Garaże.

Od lewej: Borixon, Pyskaty i Kajman, 2012

W 2007 roku Borycki rymował na płytach Warszafskiego Deszczu i Piha. Odbył także trasę koncertową "Praż Albo Giń - Sixty Nine Tour 2007" ze wsparciem Kajmana, DJ-a Barta i DJ-a Vipa[12]. Natomiast w 2008 roku dograł się na płyty takich wykonawców jak: Kajman, Emo, DJ Decks i PTP. 18 maja 2009 roku do sprzedaży trafił album Semtex, który Borixon nagrał wraz z Kajmanem i producentem muzycznym PRW.RS-em[13]. Materiał wydany przez Juicey Juice był promowany teledyskiem do kompozycji "Podmuch" z udziałem DJ-a Decksa, członka składu Slums Attack. Również w 2009 roku doszło do jednorazowego występu Borixona wraz ze składem Wzgórze Ya-Pa 3. Borygo gościł także na płycie Onara zatytułowanej Jeden na milion (2009). Rok później zwrotki rapera znalazły się w dwóch utworach na nielegalu Projektu Hamas - Nielegal stary numer. W 2011 roku jedynym przejawem działalności rapera był występ gościnny kompozycji "Rap się zmienił", która ukazała się na solowej płycie Kajman zatytułowanej K2.

W kwietniu 2012 roku do sprzedaży trafiła kompilacja Drużyna mistrzów na potrzeby której Borygo wraz z Kajmanem nagrał utwór zatytułowany "Skrawki". 2 czerwca po niemal sześcioletniej przerwie, ukazał się szósty solowy album rapera pt. Rap Not Dead[14]. Materiał wydała oficyna StoproRap. Wśród gości na płycie znaleźli się m.in. Popek, Bosski Roman, Paluch i Sobota. Natomiast produkcji nagrań podjęli się m.in. David Gutjar, Kaerson, Bystry i Sakier. Powrotna płyta rapera spotkała się z przychylnością publiczności, a także dotarła do 16. miejsca zestawienia OLiS. W ramach promocji do utworów "Mam dosyć", "Tworzymy historie", "Papierosy" i "Vitaminy" zostały zrealizowane teledyski. Ostatni z nich został wyreżyserowany przez samego Borixona. Również w 2012 roku raper wziął udział w nagraniach debiutanckiego albumu producenckiego Donatana pt. Równonoc. Słowiańska dusza. Zwrotki Boryckiego znalazły się w utworze "Nie lubimy robić", w którym wystąpił ponownie w duecie z Kajmanem. Piosenka została również zilustrowana wideoklipem.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Wzgórze Ya-Pa 3, w sekcji Dyskografia.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Gib Gibon Skład, w sekcji Dyskografia.

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście
POL
2001 WYP3 kolejna część
 • Data: 17 września 2001
 • Wydawca: R.R.X.
22[15]
2002 Mam pięć gram
 • Data: 23 listopada 2002
 • Wydawca: Camey Studio
2003 Hardcorowa komercja - Nic naprawdę
 • Data: 23 maja 2003
 • Wydawca: Fundament Records
31[16]
2004 Rap daje mi siłę
 • Data: 6 listopada 2004
 • Wydawca: Camey Studio
Kielce sie palom
 • Data: 2004
 • Wydawca: brak (nielegal)
2006 Zacieram ręce dzieciak
 • Data: 9 grudnia 2006
 • Wydawca: Camey Studio
2009 Semtex (oraz Kajman i PRW.RS)
 • Data: 18 maja 2009
 • Wydawca: Juicey Juice
2012 Rap Not Dead
 • Data: 2 czerwca 2012
 • Wydawca: StoproRap
16[17]
2014 New Bad Life
 • Data: 2014
 • Wydawca: StoproRap
"—" pozycja nie była notowana.

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Album
ESKA
[18]
VIVA
[19]
RMF
[20]
SLiP
[21]
2006 "Rap daje mi siłę"[22] Rap daje mi siłę
Borixon, Trzeci Wymiar
"Mówimy prawdę / Czarne chmury nad miastem"[23]
2007 "Mówimy prawdę"[24] Zacieram ręce dzieciak
2012 Donatan - "Nie lubimy robić"
(gościnnie: Borixon, Kajman)[25]
1 7 14 Równonoc. Słowiańska dusza
2013 Rozbójnik Alibaba - "Magnes"
(gościnnie: Borixon)[26]
48 Bal maturalny
"—" pozycja nie była notowana.

Inne notowane utwory[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Album
SLiP
[27]
30 ton
[28]
2002 "A miało być tak pięknie" 40 WYP3 kolejna część
2004 "Sprawdź to działa" 47 Rap daje mi siłę
"Trwam w tym" 12 Mam pięć gram
"—" pozycja nie była notowana.

LWWL[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Źródło
2008 Stona siedzi na ulicy mixtape
 • Data: 11 sierpnia 2008
 • Wydawca: Juicey Juice
[29]

Występy gościnne[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Utwór Źródło
1999 V.E.T.O. - Vetomania
 • Data: 30 kwietnia 1999
 • Wydawca: R.R.X.
 • "C.K poezja" (gościnnie: Borixon)
 • "V.E.T.O. P.H." (gościnnie: Projekt Hamas, Borixon)
 • "Eleganckie bale" (gościnnie: Borixon)
 • "V.E.T.Odlot" (gościnnie: Projekt Hamas, Borixon)
[30]
Molesta Ewenement - Ewenement
 • "Wady ludzkie" (gościnnie: Borixon, Wojtas)
[31]
2000 V.E.T.O. - Drugie życia tchnienie
 • Data: 7 grudnia 2000
 • Wydawca: R.R.X.
 • "Dla tych, co odeszli" (gościnnie: Borixon)
 • "Falstart" (gościnnie: Borixon, Gracjan)
 • "Penku - Borixon" (gościnnie: Borixon)
 • "Wejście w nowe dni" (gościnnie: Borixon)
 • "Dla tych, co oOdeszli (JanMario Remix)" (gościnnie: Borixon)
[32]
2001 DJ 600V - Wkurwione bity
 • Data: 31 marca 2001
 • Wydawca: R.R.X.
 • "Biały goniec" (gościnnie: Zajka, Borixon)
 • "Mój rap, mój hajs" (gościnnie: Borixon)
[33]
Tede - S.P.O.R.T.
 • Data: 5 czerwca 2001
 • Wydawca: R.R.X.
 • "Odcinam się..." (gościnnie: Borixon)
 • "Baunsuj ze mną" (gościnnie: Borixon)
[34]
DJ 600V - V6
 • Data: 21 sierpnia 2001
 • Wydawca: R.R.X.
 • "Be-er-iks" (gościnnie: Borixon)
 • "T. problemy" (gościnnie: Gracjan, Borixon)
 • "Biały goniec (Remix)" (gościnnie: Zajka, Borixon)
[35]
Pęku - Nowe wyzwanie
 • Data: 8 listopada 2001
 • Wydawca: R.R.X.
 • "Kolejna płyta powstała, kolejna cześć" (gościnnie: Borixon)
 • "T.T.F.B." (gościnnie: Borixon, Warszafski Deszcz, Gracjan)
 • "Wilczy apetyt 2" (gościnnie: Borixon)
[36]
IGS - Alchemia
 • Data: 8 grudnia 2001
 • Wydawca: R.R.X.
 • "Lansuj się z Gibon Składem" (gościnnie: Tede, Borixon, CNE)
 • "Odcinam się II" (gościnnie: Borixon, Tede)
[37]
2002 Żurom - A póki co...
 • Data: 2002
 • Wydawca: Promil
 • "A pamiętasz..." (gościnnie: V.E.T.O., Borixon)
 • "A pamiętasz... (Bartosz RMX)" (gościnnie: V.E.T.O., Borixon)
[38]
MCF - Made in Poland
 • "Miasto nie zasypia" (gościnnie: Borixon)
[39]
Pih - Boisz się alarmów... (Peiha solo album cz. I)
 • Data: 9 maja 2002
 • Wydawca: R.R.X.
 • "Daję rap muzykę" (gościnnie: Borixon)
[40]
2003 Onar i O$ka - Wszystko co mogę mieć
 • "Dużo czasu minęło" (gościnnie: Borixon)
[41]
DJ 600V - 600 °C
 • Data: 30 czerwca 2003
 • Wydawca: Terror Muzik
 • "Słyszysz..." (gościnnie: Żurom, Borixon)
[42]
Ideo - Mentalnie
 • Data: 25 lipca 2003
 • Wydawca: Gigant Records
 • "Szalona plota" (gościnnie: Borixon)
[43]
2004 Wendetta - Ciszy Przerwa
 • "Aleja gwiazd" (gościnnie: Borixon)
 • "Nasz dom (G.R.U. Rmx)" (gościnnie: Borixon, Projekt Hamas)
[44]
V.E.T.O. - Do 3 razy sztuka
 • "Sancho Pansa" (gościnnie: Borixon)
 • "Stary Hawaj - Skit" (gościnnie: Borixon, Gracjan)
[45]
Żurom - Cały czas
 • Data: 21 czerwca 2004
 • Wydawca: Syndykat Dźwięku
 • "A pamiętasz..." (gościnnie: Borixon, V.E.T.O.)
[46]
O$ka - Przez $ jak...
 • Data: 18 listopada 2004
 • Wydawca: Camey Studio
 • "Muzyka" (gościnnie: Borixon)
[47]
2005 Camey Squad - Rytm ulicy
 • Data: 2005
 • Wydawca: Camey Studio
 • "Powiedz jak to jest" (gościnnie: Ten Typ Mes, Pih, Chix, Nowator, Borixon, Teka, Lerek, WS.PRO, Mleko)
[48]
Wojtas - Moja gra
 • Data: 5 kwietnia 2005
 • Wydawca: CK Records
 • "Mój hajs" (gościnnie: Abradab, Borixon, Gutek)
[49]
2006 IGS - Garaże
 • Data: 27 stycznia 2006
 • Wydawca: Czy Jeden Rasss? Produkcja
 • "Alchemia (wolny styl)" (gościnnie: Tede, Borixon)
[50]
2007 Warszafski Deszcz - Reminiscencje
 • "Desant" (gościnnie: Borixon)
 • "Prezent" (gościnnie: Borixon)
[51]
Pih - Ulice bez jutra / Czarny kruk
 • Data: 29 czerwca 2007
 • Wydawca: Camey Studio
 • "Nie potrzebuje być kimś kim nie jestem" (gościnnie: Emo, Borixon, Dj O2ld, Dj Eddie)
 • "Czas leci (Guti Remix)" (gościnnie: Borixon)
[52]
TeOeR - Sylwester 2007/2008
 • Data: 27 grudnia 2007
 • Wydawca: brak, nielegal
 • "Johnnie Walker" (gościnnie: Borixon)
[53]
2008 Kajman - Bluźnierca
 • Data: 28 stycznia 2008
 • Wydawca: Juicey Juice
 • "Chcą mieć wszystko" (gościnnie: Jogas, Janek, Joker, Borixon)
 • "Jestem w porządku" (gościnnie: Borixon, Norek)
[54]
Emo - Z perspektywy czasu...
 • Data: 3 marca 2008
 • Wydawca: Fonografika
 • "N.P.B.K.K.N.J." (gościnnie: Pih, Borixon, Dj Eddie, Dj O2ld)
 • "N.P.B.K.K.N.J. (BDZ RMX)" (gościnnie: Pih, Borixon, Dj Eddie, Dj O2ld)
[55]
DJ Decks - Mixtape Vol. 4
 • Data: 5 września 2008
 • Wydawca: Fonografika
 • "Praż albo giń" (gościnnie: Kajman, Borixon)
[56]
PTP - Ulice tego słuchają
 • Data: 13 listopada 2008
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • "Podkręć tempo" (gościnnie: Borixon, Kajman)
[57]
2009 Onar - Jeden na milion
 • Data: 9 września 2009
 • Wydawca: Onar.com.pl
 • "Kręć dupą 2" (gościnnie: Borixon)
 • "Kręć dupą 2 (Bonus Remix)" (gościnnie: Borixon, Kajman)
[58]
2010 Projekt Hamas - Nielegal stary numer
 • Data: 8 lipca 2010
 • Wydawca: brak, nielegal
 • "Najgorsze już za nami 2006 R." (gościnnie: Borixon)
 • "Teraz mnie poznaj 2007 R." (gościnnie: Borixon)
[59]
2011 Kajman - K2
 • "Rap się zmienił" (gościnnie: Borixon, Wojtas)
[60]
2012 Donatan - Równonoc. Słowiańska dusza
 • Data: 26 października 2012
 • Wydawca: Urban Rec
 • "Nie lubimy robić" (gościnnie: Borixon, Kajman)
[61]
2013 Popek - Monster
 • Data: 11 stycznia 2013
 • Wydawca: WagWan Production/Prosto
 • "Sławy szczyt" (gościnnie: Borixon, Słoń)
[62]
Sobota - Dziesięć przykazań
 • Data: 7 grudnia 2013
 • Wydawca: StoProcent Records
 • "XI. Kochaj bliźniego swego jak siebie samego" (gościnnie: Rena, Borixon, TomB,
  Matheo, Bonson, Kieru, A.D.H.D., Wini)
[63]

Kompilacje różnych wykonawców[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Utwór Źródło
1998 Znasz zasady
 • Data: styczeń 1998
 • Wydawca: R.R.X.
 • Borixon, Hans - "I Love You"
[64]
2000 Pokaż walory
 • Data: 9 sierpnia 2000
 • Wydawca: R.R.X.
 • Borixon - "Tak jest"
[65]
2001 Projekt postawa - Co od dzisiaj jest istotne
 • Data: 30 sierpnia 2001
 • Wydawca: Universal Music
 • Borixon - "Cisza przed burzą"
[66]
2003 Przedstawienie
 • Data: 2003
 • Wydawca: Rekord Records
 • Borixon - "Dwa eR"
 • Franek, Borixon - "Jesteś bogata..."
[67]
Rap Style
 • Data: 2003
 • Wydawca: Amstaff Records
 • Teka, Borixon, Finta - "Ten numerek"
[68]
VIVA Hip Hop vol.2
 • Data: 23 maja 2003
 • Wydawca: Fonografika
 • Borixon - "Trwam w tym"
[69]
2004 ESKA Squad
 • Data: 15 kwietnia 2004
 • Wydawca: Universal Music
 • Borixon - "Fakty"
[70]
ESKA Squad 2
 • Data: 23 września 2004
 • Wydawca: Universal Music
 • Borixon - "Sprawdź to działa"
 • Borixon - "Trwam w tym"
[71]
Gladiatorzy z miasta noży
 • Data: 2004
 • Wydawca: brak
 • Borixon, Faust, Karaz, Projekt Hamas, V.E.T.O., Wojtas - "Gladiatorzy z miasta noży"
 • Borixon - "Kielcesiepalom"
 • Borixon, Karaz - "Robię rap"
[72]
Road Hip Hop 2004
 • Data: kwiecień 2004
 • Wydawca: Syndykat Dźwięku
 • Borixon - "Dwa R"
[73]
2005 ESKA Squad 3
 • Data: 25 maja 2005
 • Wydawca: Universal Music
 • Borixon, Chix - "Ja tu zostaje"
[74]
Rap Eskadra 3
 • Data: 28 listopada 2005
 • Wydawca: UMC Records
 • Borixon - "Kłamca"
 • Borixon - "Rap daje mi siłę"
[75]
2006 SummerJam 2006 Allstars
 • Data: 15 lipca 2006
 • Wydawca: Dirty Hustlaz inc.
 • $tahu$tah, Dynu$, Borixon, Rada Kajman - "Wódeczka"
[76]
Waco Records Sampler 2006 Vol.1
 • Data: 17 września 2006
 • Wydawca: Waco Records
 • Wojtas, Abradab, Gutek, Borixon - "Mój hajs"
[77]
2008 Road Hip-Hop Classic 2008
 • Data: 13 października 2008
 • Wydawca: Terror Muzik
 • Borixon - "Mój rap mój hajs"
[78]
2012 Drużyna mistrzów
 • Data: 7 kwietnia 2012
 • Wydawca: Fonografika
 • Borixon, Kajman - "Skrawki"
[79]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Borixon, 2013
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Wzgórze Ya-Pa 3, w sekcji Teledyski.
Rok Tytuł Reżyseria Album Źródło
2002 "A miało być tak pięknie"
WYP3 kolejna część
[80]
"Trwam w tym"
Mam pięć gram
[81]
2003 "Platynowe sombrero" Łukasz Tunikowski Hardcorowa komercja - Nic naprawdę
[82]
2004 "Sprawdź to działa"
Rap daje mi siłę
[83]
2005 "Ja tu zostaje" (gościnnie: Chicks)
[84]
2006 "Zacieram ręce dzieciak"
Zacieram ręce dzieciak
[85]
"Skurwiały hit"
[86]
2007 "Świat pełen pokus"
[87]
"Czas leci" (gościnnie: Pih)
[88]
2009 "Podmuch" (oraz Kajman, PRW.RS; gościnnie: DJ Decks)
Semtex
[89]
2011 "Mam dosyć" DirtMiron Rap Not Dead
[90]
2012 "Tworzymy historie" (gościnnie: Paluch) Marcin Pawełczak
[91]
"Papierosy" DigitalFlowGroup
[92]
"Vitaminy" Borixon
[93]
"Nie do wiary" (gościnnie: Popek, Bosski Roman) Borixon, Firma, Michał Pigłowski
[94]
2013 "Mój przyjacielu" (gościnnie: DzikiChór) Holeinmoon
[95]
Gościnnie
2001 DJ 600V - "Wkurwione bity" (promo mix; gościnnie: Borixon, Pih, Pezet, Gano)
Wkurwione bity
[96]
2008 Kajman - "Jestem w porządku" (gościnnie: Borixon) X Group Bluźnierca
[97]
Emo - "N.P.B.K.K.N.J." (gościnnie: Borixon, Pih) Grupa Impact Z perspektywy czasu
[98]
2012 Donatan - "Nie lubimy robić" (gościnnie: Borixon, Kajman) Piotr Smoleński, Piotr Tutka Równonoc. Słowiańska dusza
[99]
2013 Donatan - "Nie lubimy robić" (101 Decybeli Remix; gościnnie: Borixon, Kajman) Dariusz Szermanowicz, Łukasz Tunikowski, Grupa 13
[100][101]
Rozbójnik Alibaba - "Magnes" (gościnnie: Borixon) Darek Juraś Bal maturalny
[102]
Małolat - "Horyzont" (gościnnie: Borixon; Auer remix) R5 Films
[103]
Inne
2007 Peja, Kaczor, Gural, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu - "Stoprocent Tour"[a] Filip Tymczyszyn
[104]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Uwagi Źródło
1995 "Kielce - Czyli Polski Bronx"[b] film dokumentalny, reżyseria: Bogna Świątkowska, Marek Lamprecht
[105]
2000 "Mówią bloki człowieku" film dokumentalny, reżyseria: Joanna Rechnio
[106]

Uwagi

 1. Teledysk promujący trasę koncertową z ramienia wytwórni płytowej StoproRap.
 2. Podany rok 1995 odnosi się do okresu produkcji filmu. Oficjalna premiera obrazu powstałego na rzecz Telewizji Polskiej nigdy się nie odbyła. Projekt został odrzucony ze względu na liczne wulgaryzmy. W 2011 roku produkcja po wcześniejszym dopracowaniu technicznym przez Marka Lamprechta została upubliczniona w Internecie. Odbyło się tego jednak bez wiedzy jego autorów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie: leksykon muzyki hip-hop. Wydawn. Kurpisz S.A., 2005, s. 505. ISBN 9788389738752.
 2. Wywiad z Borixonem! (pol.). respecthh.pl. [dostęp 2013-03-20].
 3. Biografia Borixsona (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-10-02].
 4. Borixon - WYP3 Kolejna Część (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-02].
 5. Borixon - Mam Pięć Gram (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-02].
 6. Borixon - Hardcorowa Komercja - Nic Naprawdę (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-02].
 7. Borixon - Rap Daje Mi Siłę (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-02].
 8. Borixon - Kielce Sie Palom (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-02].
 9. Borixon - Zacieram Ręce Dzieciak (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-02].
 10. Borixon zaciera ręce (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-10-02].
 11. Pih kręci z Borixonem (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-10-02].
 12. Borixon rusza w trasę (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-10-02].
 13. Borixon/Kajman/PRW.RS - Semtex (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-29].
 14. Borixon - Rap Not Dead (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2012-02-10].
 15. OLiS - sprzedaż w okresie 01.10.2001 - 07.10.2001 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-05-09].
 16. OLiS - sprzedaż w okresie 02.06.2003 - 08.06.2003 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-02-21].
 17. OLiS - sprzedaż w okresie 28.05.2012 - 03.06.2012 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-06-11].
 18. Radio Eska Notowanie 1716 11 stycznia 2013 (pol.). www.eska.pl. [dostęp 2013-02-01].
 19. VIVA PL Top 10 (pol.). www.viva-tv.pl. [dostęp 2013-02-01].
 20. RMF MAXXX Hop Bęc Notowanie z 23 stycznia 2013 (pol.). www.rmfmaxxx.pl. [dostęp 2013-02-01].
 21. SLiP - Notowanie 1151 z 21 czerwca 2013 roku (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2013-06-23].
 22. Borixon – Rap Daje Mi Siłę (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-04].
 23. Borixon / Trzeci Wymiar – Mówimy Prawdę / Czarne Chmury Nad Miastem (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-11-18].
 24. Borixon – Mówimy Prawdę (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-04].
 25. Nie Lubimy Robić (feat. Borixon & Kajman) - Single - Donatan (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-01].
 26. Magnes (feat. Borixon) - Single - Rozbójnik Alibaba aka Robert M. (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-06-23].
 27. SLiP - Statystyki dla wykonawcy Borixon (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-06-16].
 28. 30 TON: Bohema Na Szczycie. Dziś kolejne wydanie 30 Ton, Lista, Lista, lista przebojów!!! (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2012-08-30].
 29. LWWL - Stona Siedzi Na Ulicy Mixtape (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-04].
 30. Vetomania (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 31. Ewenement (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 32. Drugie życia tchnienie (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 33. Wkurwione Bity (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 34. S.P.O.R.T. (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 35. V6 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 36. Nowe wyzwanie (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 37. Alchemia (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 38. A Póki Co... (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 39. Made in Poland (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 40. Boisz Się Alarmów... (Peiha Solo Album Cz. I) (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 41. Wszystko Co Mogę Mieć (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 42. 600 °C (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 43. Mentalnie (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 44. Ciszy Przerwa (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 45. Do 3 razy sztuka (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 46. Cały czas (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 47. Przez $ Jak... (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 48. Rytm Ulicy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 49. Moja gra (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 50. Garaże (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 51. Reminiscencje (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 52. Ulice bez jutra czarny kruk (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 53. Sylwester 2007/2008 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 54. Bluźnierca (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 55. Z perspektywy czasu... (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 56. Mixtape Vol. 4 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 57. Ulice tego słuchają (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 58. Jeden na milion (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 59. Nielegal Stary Numer (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 60. K2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19].
 61. Donatan - Równonoc (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2012-09-26].
 62. Popek - "Monster" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-01].
 63. Sobota - X Przykazań (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-12-10].
 64. Znasz Zasady (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18].
 65. Pokaż Walory (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18].
 66. Projekt Postawa - Co Od Dzisiaj Jest Istotne... (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18].
 67. Przedstawienie (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18].
 68. Rap Style (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18].
 69. VIVA Hip Hop Vol.2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18].
 70. ESKA Squad (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18].
 71. ESKA Squad 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18].
 72. Gladiatorzy Z Miasta Noży (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18].
 73. Road Hip Hop 2004 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18].
 74. ESKA Squad 3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18].
 75. Rap Eskadra 3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18].
 76. SummerJam 2006 Allstars (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18].
 77. Waco Records Sampler 2006 Vol.1 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18].
 78. Road Hip-Hop Classic 2008 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18].
 79. Drużyna Mistrzów (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-12].
 80. Borixon - a miało być tak pięknie (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-30].
 81. Borixon - Trwam w Tym (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-10-02].
 82. Borixon - "Platynowe Sombrero" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-18].
 83. Borixon - Sprawdź, to działa (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-10-02].
 84. Borixon - "Ja tu zostaję (feat. Chicks)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-18].
 85. Borixon - "Zacieram Ręce Dzieciak" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-18].
 86. Borixon - Skurwiały Hit (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-30].
 87. Borixon Świat Pełen Pokus (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-30].
 88. Borixon - "Czas leci (ft. Pih)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-18].
 89. Borixon Kajman (Semtex) - "Podmuch" feat. DJ Decks (Slums Attack) HD (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-10-02].
 90. Wyskocz do tego!!! odc. 6: teledysk Borixon – Mam Dosyć (pol.). www.hiphopnieumarl.pl. [dostęp 2011-12-02-].
 91. Borixon - "Tworzymy Historie" feat. Paluch (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-10-01].
 92. Borixon - "Papierosy" (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-01-05].
 93. Borixon - "Vitaminy (prod. Kaerson)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-10-01].
 94. Borixon feat. Popek, Bosski Roman - "Nie do wiary" (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2012-11-02].
 95. BORIXON - Mój przyjacielu gośc. DzikiChór (prod. DNA) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-30].
 96. DJ 600v - wrukwione bity feat. Borixon PIH Pezet Gano (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-30].
 97. Kajman - "Jestem w porządku (ft. Borixon)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-18].
 98. Emo - "N.P.B.K.K.N.J. (ft. Pih & Borixon)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-18].
 99. Donatan RÓWNONOC "Nie lubimy robić" Borixon, Kajman (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-08-03].
 100. Maciej Sulima: Video Dnia: Donatan "Nie Lubimy Robić" - Borixon Kajman (101 Decybeli Remix) (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-11-29].
 101. Donatan – Nie Lubimy Robić – Borixon Kajman (101 Decybeli Remix) (pol.). www.grupa13.com. [dostęp 2013-11-29].
 102. Rozbójnik Alibaba feat. Borixon - Magnes (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-30].
 103. Małolat - Horyzont feat. Borixon (Auer remix) Official Video (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-30].
 104. StoPro Banda - "StoProcent Tour (Peja, Kaczor, Gural, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-18].
 105. Kielce - Czyli Polski Bronx (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-07-02].
 106. MÓWIĄ BLOKI CZŁOWIEKU 1 i 2 - (dokument o Polskim HipHopie) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-03-18].