Boromeuszki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Boromeuszki
Pełna nazwa Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Założyciel Emmanuel Chauvenel
Data założenia 18 czerwca 1652
Data zatwierdzenia 1652
Strona internetowa

Boromeuszki, Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza – żeńskie zgromadzenie zakonne założone w 1652 roku przez Emanuela Chauvenela, z woli Josepha Chauvanela [1].

Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Zabrzu[edytuj | edytuj kod]

Przy okazji skazania dwóch wychowanków Ośrodka za morderstwo na tle seksualnym Mateusza Domaradzkiego, opinia publiczna dowiedziała się o nieprawidłowościach w Ośrodku. Zgromadzenie Sióstr nie zapewniło odpowiedniej kontroli ośrodka, gdzie od lat siedemdziesiątych XX wieku, dzieci były terroryzowane za pomocą zastraszenia, systemu kar cielesnych i przyzwolenia na gwałty na młodszych. Ośrodek nie był kontrolowany przez kuratorium aż do roku 2007. W tymże roku w ośrodku mieszkało około 60 dzieci, dziewczynek i chłopców w wieku od 2 do 18 lat[2][3].

W 2011 roku, dyrektorka Ośrodka została prawomocnie skazana na dwa lata pozbawienia wolności. Ośrodek nie został zamknięty, Zgromadzenie Sióstr nie przedstawiło publicznie programu naprawczego i nie jest wiadome, w jaki sposób ośrodek jest kontrolowany. Zapisy konkordatu wykluczają kontrolę instytucji zakonnych przez instytucje świeckie[4].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Dodatkowe źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Karolina Hedwig: Działalność charytatywna sióstr boromeuszek w Piekarach Śląskich, w latach 1890-2013. Ebookpoint. ISBN 978-8-3785-3365-8.

Przypisy