Boxapoint

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Boxapointhybryda uzyskana w Stanach Zjednoczonych Ameryki z połączenia boksera i wyżła niemieckiego krótkowłosego.

Cechy charakterystyczne[edytuj | edytuj kod]

Boxapoint to psy bardzo inteligentne, wrażliwe i uczuciowe. Są psami rodzinnymi, łagodne, nieagresywne. Sprawdzają się też jako psy stróżujące ze względu na wrodzoną czujność odziedziczoną ze strony wyżła. Reagują na dźwięki dochodzące z zewnątrz, jednakże nie są zbyt szczekliwe. Bardzo szybko się uczą, dzięki temu łatwo je wyszkolić, są sprytne i zręczne. Charakterystyczne jest wykorzystywanie przez nie przednich łap np. do otwierania drzwi - to cecha odziedziczona po bokserach.

Wygląd ogólny[edytuj | edytuj kod]

Boxapoint wyglądają jak miniaturka Doga niemieckiego. Wielkość zależy od rozmiarów rodziców, ale są to raczej duże psy o wzroście powyżej 50 cm w kłębie. Ich waga waha się od 25 do 40 kg. Okrywa włosowa jest krótka i błyszcząca, łatwa w utrzymaniu - wystarczy je szczotkować raz w tygodniu, kąpiele w zależności od pory roku i indywidualnych potrzeb. Umaszczenie może być różne - od czarnego z białym lub nakrapianymi znaczeniami przez pręgowane do żółtego.

Czaszka ma kształt mezocefaliczny jak u wyżła, uszy duże i oklapłe, oczy ciemne o inteligentnym spojrzeniu. Kufa niezbyt długa, prostokątna z faflami po bokach. Nos szeroki, czarny i bardzo czuły. Szczęki mocne, zęby mleczne szablaste, rozdwojone niczym u rekina. Budowa ciała odziedziczona po bokserach, szczupła, umięśniona z wyraźnie zaznaczoną talią. Klatka piersiowa głęboka. Łapy długie, mocne i silne. Ogon cienki i dość długi.

Zdrowie[edytuj | edytuj kod]

Jak podają inne źródła[kto?], przewidywana długość życia to około 10 lat. Boxapoint ogólnie cieszą się dobrym zdrowiem, choć niektóre mają skłonność do alergii np. na wołowinę. Uszy wymagają czyszczenia raz w tygodniu, ponieważ są oklapłe i łatwo się brudzą. Średnia wielkość miotu to 6-8 szczeniąt, choć zdarza się, że rodzą się tylko dwa szczeniaki.

Boxapoint to energiczne psy, potrzebujące ruchu na świeżym powietrzu. Lubią aportować i ganiać za innymi psami. Są też dobrymi pływakami dzięki błonie pławnej pomiędzy palcami wszystkich łap.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]