Brązowy Krzyż

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brązowy Krzyż
Bronzen Kruis
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

11 czerwca 1940

Wielkość

28 × 29

Kruszec

brąz

Wydano

3448

Powyżej

Gwiazda Ruchu Oporu Azji Wschodniej

Poniżej

Krzyż Zasługi (Holandia)

Brązowy Krzyż (niderl. Bronzen Kruis) – holenderskie odznaczenie wojskowe z okresu II wojny światowej.

Odznaczenie zostało ustanowione przez królową Holandii Wilhelminę w dniu 11 czerwca 1940 roku jako odznaczenie wojskowe dla wyróżnienia żołnierzy armii holenderskiej za odważne czyny w obliczu wroga.

Odznaczenie to jest w kolejności starszeństwa 13. odznaczeniem Królestwa Holandii[1].

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Krzyż został ustanowiony dla nagrodzenia żołnierzy armii holenderskiej za odważne czyny w obliczu wroga. Krzyżem tym mogły być również nagradzane osoby cywilne, za podobne czyny jak żołnierze, oraz cudzoziemcy. Cudzoziemcy mogli otrzymać ten krzyż, o ile ich czyny miały związek z walką na terytorium Holandii.

Krzyż mógł być nadawany wielokrotnie, przy czym przy kolejnych nadaniach na wstążce krzyża umieszczano cyfrę arabską, określającą liczbę nadań krzyża, wykonaną ze złoconego metalu.

Odznaczanych za szczególne dokonania i odwagę, honorowano dodatkowym „Wyróżnieniem” (Eervol Vermelden), co było zaznaczane na wstążce (i baretce) Krzyża za pomocą brązowego okucia o kształcie korony królewskiej. Po ustanowieniu Medalu Brązowego Lwa w 1944, wszystkie Krzyże z Wyróżnieniem (w sumie 87) podlegały wymianie na ten medal.

Łącznie nadano 3448 takich odznaczeń[2].

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznakę odznaczenia stanowi krzyż typu maltańskiego o wymiarach 28 × 29 mm wykonany z brązu. Na awersie w centralnej części krzyża umieszczono okrągłą tarczę, w środku której umieszczono herb królowej Wilhelminy, literę W z koroną otoczoną wieńcem z liści laurowych i dębowych. Na rewersie umieszczono rok 1940 oraz napis w języku holenderskim Trouw aan Koningin en Vaderland (pol. Wierni Królowej i Ojczyźnie).

Medal zawieszony jest na wstążce koloru pomarańczowego z wąskim niebieskim paskiem pośrodku. Na wstążce mogą być umieszczone złote cyfry arabskie oznaczające liczbę nadań odznaczenia danej osobie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalne wydawnictwo Kancelarii Odznaczeń Królestwa Hoanaldii (Draagwijzer. Kanselarij der Nederlandse Orden/SBC Schrijfbedrijf, 2010, s. 23. (niderl.).)
  2. vereniging BL BK: Informatiebulletin. veteranen-online.nl. [dostęp 2013-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-22)]. (niderl.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]