Brajan Chlebowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brajan Chlebowski
Brajan Bartłomiej Chlebowski
Data i miejsce urodzenia

3 września 1998
Łódź

Data i miejsce śmierci

8 lutego 2005
Łódź

Przyczyna śmierci

zatrucie tlenkiem węgla

Odznaczenia
Medal za Ofiarność i Odwagę

Brajan Bartłomiej Chlebowski (ur. 3 września 1998 w Łodzi, zm. 8 lutego 2005 tamże) – polski sześciolatek, który zginął w pożarze kamienicy w Łodzi, zdążywszy przedtem zadzwonić po straż pożarną – uratowani z pożaru zostali dzięki temu jego 36-letni wówczas ojciec i kilkudziesięcioro mieszkańców kamienicy. Matka chłopca była w tym czasie w pracy. Brajan uległ zatruciu tlenkiem węgla. W pogrzebie chłopca uczestniczyły władze miasta, członkowie rodziny, a także uratowani mieszkańcy kamienicy.

Ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski odznaczył go pośmiertnie medalem Za Ofiarność i Odwagę[1]. Brajan jest najmłodszą osobą odznaczoną tym medalem.

Został pochowany na Cmentarzu Wszystkich Świętych na Olechowie w Łodzi.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Imieniem Brajana Chlebowskiego został nazwany plac zabaw w znajdujący się w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi[2]. Jego imię nosi także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Witkowie[3].

Nagroda im. Brajana Chlebowskiego[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci chłopca jego rodzice zgodzili się na pobranie jego narządów do przeszczepów[4]. W roku 2006 Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” ustanowiło nagrodę im. Brajana Chlebowskiego, przyznawaną ludziom szczególnie zasłużonym przy przełamywaniu barier społecznych wobec przekazywania narządów do transplantacji. Pomysłodawcą ustanowienia nagrody był wiceprezes Stowarzyszenia Robert Kęder. Nagrody wręczane są co roku w styczniu (w rocznicę pierwszego w Polsce przeszczepu nerki), a pierwszymi laureatami zostali 27 stycznia 2006 m.in. prof. Tadeusz Orłowski (za pionierski, udany przeszczep nerki w 1966) i prof. Stanisław Zieliński (za pionierskie przeszczepy wątroby w 1987).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M.P. z 2005 r. nr 27, poz. 382
  2. Jolanta Baranowska: Mój reporter: dlaczego nie ma placu zabaw im. Brajana Chlebowskiego?. Dziennik Łódzki, 14 czerwca 2013. [dostęp 2018-06-09].
  3. MDP Witkowo im. Brajana Chlebowskiego - Accueil | Facebook [online], www.facebook.com [dostęp 2018-03-25] (fr.).
  4. Renata Krzyszkowska. Niecały umieram. „Przewodnik Katolicki”. 17, 2006. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]