Brilliance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Brilliance China Automotive Holdings Limited
/Huachen Zhonghua
华晨
Data założenia 1992
Lokalizacja  Chiny
Siedziba  Chiny, Shenyang
Branża Przemysł samochodowy
Produkty Samochody osobowe
Zatrudnienie 11 000 osób
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Brilliance (w Chinach znany jako Huachen Zhonghua lub Zhonghua; chiń. 华晨) − chiński producent samochodów osobowych powstały w 1992 roku w Shenyang.

Historia i modele[edytuj | edytuj kod]

Brilliance BS2
Brilliance BC3
Brilliance BS4
Brilliance BS6
Brilliance BS4 podczas wyścigów

Firma powstała w czerwcu 1992 roku. W 2003 roku Brilliance podpisał porozumienie z BMW do produkcji sedanów w Chinach. W 2000 roku firma zaprezentowała swój pierwszy własny model nazwany po prostu Zhonghua,zaprojektowany przy pomocy włoskiego studia stylistycznego Ital Design. Później do nazwy dodano symbol SY 7200. Model sprzedawany był wyłącznie w Chinach. Planowano również eksport,jednak ostatecznie firma zrezygnowała z tych planów. Produkcję Zhonghuy SY 7200 zakończono w 2006 roku. Dwa lata wcześniej,w 2004 roku firma zaprezentowała swój drugi model - nazwany początkowo Zunchi M1, bazujący na modelu SY 7200. Jego eksport rozpoczęto w 2005 roku. Do Europy model trafił w 2006 roku,początkowo pod nazwą Zhonghua M1. Od 2007 roku model nazywa się Brilliance BS6. W 2008 roku przeprowadzono lifting modelu. Brilliance to pierwsza chińska firma,która po raz pierwszy zaprezentowała swoje modele w Europie. Na salonie w Lipsku firma zaprezentowała swój trzeci,a drugi oferowany w Europie model - sedana Brilliance BS4 nazwany w Chinach Zhonghua Junjie M2. W 2005 roku na salonie w Pekinie zaprezentowano jego odmianę kombi. Czwarty model marki i zarazem jedno z pierwszych chińskich Coupe zadebiutował na salonie w Pekinie w 2007 roku. Model nazwano Brilliance BC3, a w Chinach Zhonhgua Junjie M2 Coupe. Eksport modelu do Europy rozpoczął się w lipcu 2009 roku. Pół roku później,na salonie w Szanghaju zadebiutował piąty i jak na razie ostatni model chińskiej marki - kompaktowy Brilliance BS2 nazwany w Chinach Zhonghua Junjie FRV. Na salonie w Szanghaju zaprezentowano odmianę sedan. W 2008 roku firma oferuje swoje modele w Chinach pod marką Huachen Zhonghua. Samochody marki Brilliance są obecnie montowane w Korei Północnej, Egipcie i Rosji. Brilliance planuje od 2010 roku oferować swoje modele również w USA. W przyszłości nie wyklucza się również montażu. Od 2007 roku firma jest notowana na nowojorskiej giełdzie. Firma planuje też sprzedawać swoje modele w Polsce.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Kontrowersje wywołała stylistyka modeli BS6 i BS4, z powodu elementów przypominających modele marki BMW i Lancia oraz niskiej jakości wykonanie.

W 2007 roku niemiecki automobilklub ADAC przeprowadził testy zderzeniowe modelu BS6. Zaskoczeniem były bardzo niski wynik - model nie uzyskał żadnej gwiazdki. W styczniu 2009 "rozbito" również model BS4. Uzyskał on dwie gwiazdki. Tak słabe wyniki mogą utrudnić sprzedaż modelu na Starym Kontynencie i uzyskanie homologacji.

Modele[edytuj | edytuj kod]

Europa[edytuj | edytuj kod]

Chiny[edytuj | edytuj kod]

Bliski Wschód[edytuj | edytuj kod]

Egipt[edytuj | edytuj kod]

Inne kraje[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Huachen Zhonghua, [w:] Cars of the World 2009, Wyd. Moto Media Point, Nowy Dwór Mazowiecki, s. 167. ISBN 978-83-61604-04-4