Browar Artezan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Browar Artezan
Ilustracja
Piwo Cymbopogon z browaru Artezan
Państwo

 Polska

Siedziba

Błonie

Data założenia

2012

Właściciel

Dariusz Doroszkiewicz, Jacek Materski, Piotr Wypych

Produkcja piwa

3000 hl

Marki

Pacific, Bałwan, MERA IPA, Cymbopogon, Dodo, Czarna Wołga, Białe IPA

Dane adresowe
Grodziska 15
Błonie
Położenie na mapie Błonia
Mapa konturowa Błonia, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Browar Artezan”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Browar Artezan”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Browar Artezan”
Położenie na mapie powiatu warszawskiego zachodniego
Mapa konturowa powiatu warszawskiego zachodniego, na dole znajduje się punkt z opisem „Browar Artezan”
Położenie na mapie gminy Błonie
Mapa konturowa gminy Błonie, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Browar Artezan”
Ziemia52°11′04,271″N 20°36′50,288″E/52,184520 20,613969
Strona internetowa
Kapsel browaru Artezan

Browar Artezan – browar rzemieślniczy zlokalizowany w Błoniu koło Warszawy, profesjonalnym warzeniem piwa zajmuje się od 2012 roku – czyli od początków piwnej rewolucji w Polsce. Wtedy otwarty został pierwszy browar w Natolinie, którego moce produkcyjne szybko okazały się zbyt małe, by sprostać potrzebom odbiorców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Browar został założony w 2012 roku[1] w Natolinie. Stworzyło go trzech pasjonatów, wcześniej zajmujących się piwowarstwem domowym[2]. Pierwsze warki zostały uwarzone w zakładzie 2 i 3 czerwca 2012 roku. Premiera piw z browaru miała miejsce 15 czerwca 2012 roku podczas X Festiwalu Birofilia w Żywcu.

Następnie w 2015 roku browar został przeniesiony do Błonia, co pozwoliło na zwiększenie mocy produkcyjnych do około 3000 hl rocznie i wykorzystanie nowocześniejszego sprzętu.

Portfolio marek[edytuj | edytuj kod]

  • Pacific Pale Ale jest to piwo jasne górnej fermentacji, którego aromat jest zbudowany przez odmiany chmieli amerykańskich i australijskich, wnoszących cały wachlarz zapachów owoców tropikalnych: od cięższych, grapefruitowych, poprzez egzotyczne mango i marakuję, aż po rześkie pomarańczowe i cytrynowe.
  • Cymbopogon - lekkie, piwo pszeniczne o łagodnym smaku oraz cytrusowym i ziołowym aromacie. Warzone z dodatkiem trawy cytrynowej, chmielone odmianami Motueka, Rakau (NZ) i Perle.
  • MERA IPA - jasne, wytrawne piwo z przyjemnym złożonym aromatem owoców egzotycznych i cytrusów. Wyraźna goryczka, dobrze wkomponowana w posmaki owocowe nie umniejsza pijalności.
  • Czarna Wołga - stout z m.in. płatkami owsianymi, trzema rodzajami słodów palonych w zasypie. Mocno kawowy, czekoladowy, jednocześnie delikatny i aksamitny w smaku.
  • Białe IPA - połączenie mocno chmielonego piwa amerykańskimi odmianami, z pszenicą i przyprawami znanymi z belgijskiego witbiera: skórką pomarańczy i kolendrą.
  • Bałwan - lekkie, mętne i orzeźwiające Pale Ale z wyraźnym aromatem owoców tropikalnych, krótką, średnio intensywną goryczką. Warzone m.in. z dodatkiem płatków owsianych, które zapewniają mu gładkość i ciało, którego często brakuje lekkim piwom.
  • Dodo - to jasne piwo typu IPA, które swój owocowy smak zapewnia chmieleniem amerykańskimi odmianami oraz dodatkiem mango, marakui i gujawy. Chmielenie na zimno zapewnia mu niezwykle intensywny aromat, a dodatek mielonych owoców oprócz smaku, soczystość oraz gęstą konsystencję.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O browarze. artezan.pl. [dostęp 2012-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-11)]. (pol.).
  2. Tomasz Kopyra: Artezan. beerguide.pl, 2012-06-05. [dostęp 2012-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-03)]. (ang.).