Bryza leśna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bryza leśnawiatr lokalny wiejący pomiędzy lasem a terenem otwartym[1]. Powstaje w czasie dobrej pogody, w wyniku przeciętnie lepszego ogrzania powietrza nad lasem[2].

Strumień ciepła jawnego nad lasem jest większy niż nad sąsiadującymi polami, co jest wynikiem różnicy w albedo tych powierzchni. Wskutek tej różnicy w ogrzaniu warstwy granicznej powietrze unosi ponad las i opada nad polami. Towarzyszy temu mniejszy, boczny przepływ powietrza znad pól do lasu. Powietrze wznosi się na wysokość 1 km, aby zawrócić na dużych wysokościach[3].

Siła bryzy leśnej jest mniej więcej trzykrotnie mniejsza niż typowej bryzy morskiej[3].

Bryza leśna powoduje wzburzenie powietrza nad lasem i czyni je cieplejszym. Wzburzenie to jest przede wszystkim zlokalizowane na granicy lasu i terenów otwartych, w związku z czym bryza może prowadzić do niewielkiego wzrostu pokrywy chmur warstwy granicznej na krawędzi lasu[3][2].

W "Forests at the land-atmosphere interface" znajduje się uwaga, że używanie terminu "bryza leśna" (ang. "forest breeze") w analogii do bryzy morskiej jest w zasadzie niepoprawne, jako że bryza morska wieje z morza na ląd, należałoby używać terminu "bryza polna" (ang. "cereal breeze")[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J. Tomanek: Meteorologia i klimatologia dla leśników. Warszawa: PWRiL, 1966.
  2. a b L. Mahtr, M. Ek. Spatial variability of turbulent fluxes and roughness lengths in HAPEX-MOBILHY. „Boundary-Layer Meteorology”. 65 (4), s. 381-400, 1993. 
  3. a b c d A.J. Dolman i inni, 5:The effects of forests on mesoscale atmospheric processes, [w:] M. Mencuccini i inni, Forests at the land-atmosphere interface, 2004, s. 51-72, DOI10.1079/9780851996776.0051.