Buddyzm w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Buddyzm w Polsce - to obecność w Polsce jednej z najliczniejszych współcześnie religii zapoczątkowanej na subkontynencie indyjskim przez buddów (odpowiednio też arhatów i bodhisatwów). Duża procentowo liczba wyznawców buddyzmu w Polsce, to członkowie wspólnot zen i szkół buddyzmu tybetańskiego. W Polsce buddyjskie związki wyznaniowe prowadzą działalność w oparciu o rejestrację w MSWiA.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Korzenie buddyzmu w Polsce sięgają początków XX wieku i wiążą się z nagłym zafascynowaniem Polaków religiami i kulturą Chin, Japonii, Tybetu czy Korei. Dopiero na przełomie lat 60. i 70. XX wieku w Polsce zaczęły się tworzyć i organizować liczne grupy i organizacje buddyjskie. Pierwszymi z nich były dwie grupy skupione wokół zachodnich nauczycieli buddyzmu:

Po 1989 roku nastąpił gwałtowny rozwój buddyzmu, szacuje się, że obecnie w Polsce żyje ponad 5000 Polaków praktykujących buddyzm i kilkadziesiąt tysięcy sympatyków buddyzmu[potrzebne źródło]. Ponadto istnieje w Polsce bardzo liczna[potrzebne źródło] diaspora wietnamska, utrzymująca kontakty polskimi buddystami, szczególnie z tradycji Bencien Karma Kamtsang w Polsce..

W maju 2000 roku, Jego Świątobliwość XIV Dalajlama, Tenzin Gjaco uroczyście otworzył buddyjski departament Biblioteki Pomorskiej w Szczecinie.

Buddyjskie zwiazki wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Budynek gompy w Darnkowie

Obecnie w Polsce działa czternaście (wg rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych MAiC) związków wyznaniowych, szkół oraz wspólnot buddyjskich. Największe z nich to m.in.:

Wspólnoty buddyjskie organizują w Polsce wizyty nauczycieli, kursy medytacyjne oraz regularne praktyki w swoich ośrodkach.

Polska Unia Buddyjska[edytuj | edytuj kod]

Organizacją międzywyznaniową zrzeszającą osiem (spośród czternastu wg rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych MAiC) buddyjskich związków wyznaniowych w Polsce jest Polska Unia Buddyjska. Unia ma za zadanie koordynować współpracę pomiędzy należącymi do niej związkami buddyjskimi oraz pomagać w szeroko rozumianej działalności na rzecz społeczeństwa.

Do Unii nie należy jednak wiele innych polskich wspólnot buddyjskich, jak np.: Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu, Zazen International, Szkoła Zen "Zwykły Umysł", Szkoła Vipassana, Przyjaciele Zachodniej Wspólnoty Buddyjskiej.

Do Unii nie należą również liczne grupy i ośrodki buddyjskie skupione wokół Misji Buddyjskiej "Trzy Schronienia", m.in.: Shangpa, Szambala Polska , Sakya Dechen Choling, Ho Hakubaji Sangen, Polska Sangha Jodo Shinshu, Drukpa Kagyu - Druk Jesze Dordże i inne, jak np. nowa grupa w tradycji Gelug[1].

Ponadto w Polsce działa związek wyznaniowy tybetańskiej religii bön o nazwie Związek Garuda w Polsce.

Wybrane placówki buddyjskie w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]