PIT-RADWAR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bumar Elektronika)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bumar Elektronika S.A.
Bumar Elektronika S.A.
Forma prawna Jednostka badawczo-rozwojowa, spółka akcyjna
Siedziba 04-051 Warszawa, ul. Poligonowa 30
Numer KRS 0000297470
Prezes Ireneusz Żmidziński
Przewodniczący
rady nadzorczej
Maciej Kruk
Branża radiolokacja, systemy dowodzenia i kierowania
Kapitał zakładowy 369.440.290,00 PLN
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Bumar Elektronika S.A.
Bumar Elektronika S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bumar Elektronika S.A.
Bumar Elektronika S.A.
Ziemia 52°14′04,0″N 21°05′14,6″E/52,234444 21,087389Na mapach: 52°14′04,0″N 21°05′14,6″E/52,234444 21,087389
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Bumar Elektronika S.A.centrum badawczo-rozwojowe zajmujące się radiolokacją i systemami dowodzenia i kierowania. Od 2008 roku spółka akcyjna w grupie Bumar.

W 2010 roku Przemysłowy Instytut Telekomunikacji S.A., CNPEP RADWAR S.A. oraz PPPE „DOLAM” S.A. utworzyły grupę produktową pod nazwą Dywizja Elektronika. Kilkanaście miesięcy później, pod koniec 2011 roku firmy zostały skonsolidowane pod nazwą Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji S.A. 5 marca 2012 roku spółka zmieniła nazwę na Bumar Elektronika S.A. Bumar Elektronika S.A. prowadzi działalność badawczo-rozwojową i małoseryjną wyspecjalizowaną produkcję w zakresie radiolokacji oraz systemów dowodzenia i kierowania. Opracowane przez Instytut sensory aktywne (radary) i pasywne oraz systemy dowodzenia i kierowania znajdują zastosowanie w obronie powietrznej, kontroli granic morskich i wojskach lądowych. Od połowy lat pięćdziesiątych XX w. we współpracy z ówczesnym WZR-Radwar opracowano serię pierwszych w Polsce radarów NYSA, a następnie radary obserwacyjne Jawor i N-31, produkowane przez wiele lat w znacznych ilościach. W latach osiemdziesiątych opracowano radary trójwspółrzędne, najpierw z anteną reflektorową, a następnie pierwsze w kraju radary dalekiego zasięgu z płaską anteną ścianową. Radary te pozostają na uzbrojeniu Sił Powietrznych. Zmodernizowane radary 3D dalekiego zasięgu zostały włączone w sieć wczesnego ostrzegania NATO.

W Przemysłowym Instytucie Telekomunikacji S.A. opracowano radar obserwacji powierzchni morza dla samolotu patrolowego, używany obecnie przez Marynarkę Wojenną RP i Straż Graniczną.

W Oddziale Gdańskim Instytutu powstała rodzina trudno wykrywalnych radarów FMCW przeznaczonych głównie dla zastosowań morskich oraz radar rozpoznania artyleryjskiego. Oddział Wrocławski rozwija technologię mikrofalową i urządzenia walki radioelektronicznej.

Od lat sześćdziesiątych w Przemysłowym Instytucie Telekomunikacji S.A. rozwijana jest tematyka nowoczesnych zautomatyzowanych systemów dowodzenia i kierowania. W jej ramach opracowano i wprowadzono cztery sektorowe systemy dowodzenia i kierowania dla Sił Powietrznych, pokrywających obszar całego kraju i dostosowanych do elastycznego rozwijania o nowe moduły związane z rozpoznaniem radiolokacyjnym i radioelektronicznym oraz o moduły związane ze sterowaniem środków bojowych. Przemysłowy Instytut Telekomunikacji S.A jest dostawcą i integratorem także tych modułów.

Oferta Instytutu jest oparta z znacznej mierze na własnych technologiach mikrofalowych i programistycznych. Od 1 marca 2008 r. Instytut ma formę prawną spółki akcyjnej, od 1 stycznia 2010 r. jest członkiem Grupy BUMAR. Zatrudnia ok. 700 pracowników (2010 r.). Zlokalizowany jest w Warszawie na Grochowie przy ul. Poligonowej 30, ma też oddziały w Gdańsku i Wrocławiu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]