Burger King

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Burger King
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1954 r. w Miami, Floryda, Stany Zjednoczone
Lokalizacja Miami-Dade County, Floryda, USA
Ważni pracownicy John Chidsey, James McLamore i David Edgerton (założyciel)
Branża Bary szybkiej obsługi
Produkty Jedzenie typu Fast food
Zatrudnienie 34 000 (2006)
Dochód 1,94 mld USD
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa
Rozmieszczenie działalności Burger King na świecie, kolor czerwony - istniejąca, kolor pomarańczowy - planowana, kolor żółty - pod inną nazwą
Siedziba główna firmy Burger King
Burger King w Złotych Tarasach (Warszawa)
Burger King USA

Burger King – sieć typu fast food[1] specjalizująca się głównie w burgerach[2], frytkach, zimnych napojach. Najbardziej znanym produktem firmy jest burger Whopper, który jest już jednym z symboli popkultury.

Pierwsza restauracja Burger King została otwarta w 1954 r. w Miami, na Florydzie[3]. W 2010 r. Burger King posiadał ponad 12 000 barów w 73 państwach.

Burger King w Polsce: W 1992 r. na pl. Zbawiciela w Warszawie otworzono pierwszy lokal koncernu. W 1994 r. doszło do sporu pomiędzy operatorem marki w Polsce (International Fast Food Polska) a centralą Burger King. Firma nie wywiązywała się z umowy i polski operator firmy złożył pozew w Stanach Zjednoczonych przeciwko centrali o 20 mln USD odszkodowania. Zwaśnione strony porozumiały się ugodą i nowymi warunkami umowy, przez co procesu nie było. Do 2001 r. firma miała 23 lokale w Polsce. W tym samym roku firma wycofała się z Polski ze względu na konkurencję cenową (McDonald's) oraz z powodu przejęcia przez AmRest firmy International Fast Food Polska w listopadzie 2000 r., która była operatorem Burger Kinga w Polsce. 6 z 23 lokali zostało zamkniętych, a pozostałe 17 zamieniono na restaurację KFC. W 2007 r. ta sama firma, która zlikwidowała Burger Kinga 6 lat wcześniej (AmRest Holdings) postanowiła reaktywować markę w Polsce za pośrednictwem podpisania umowy franczyzowej z europejskim oddziałem koncernu. Pierwszy lokal w warszawskich Złotych Tarasach otwarty został 3 maja 2007 r. W grudniu 2007 r. w Warszawie otwarto pierwszy w Polsce Burger King typu drive-through.

W 2013 r. AmRest zarządzał w Polsce blisko 30 barami Burger King w 20[4] miastach: w Warszawie, Radomiu, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Szczecinie, Bydgoszczy, Częstochowie, Koszalinie, Bytomiu, Opolu, Legnicy, Redzie, Bielanach Wrocławskich, Jankach i Starym Chrząstowie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy