Caboclo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Caboclo (lub Caboco) (nazwa pochodzi z języka Tupi = kaa'boc, w dosłownym tłumaczeniu "ten który przyszedł z lasu") to określenie używane w stosunku do brazylijskich metysów, będących potomkami miejscowych Indian i Europejczyków.

Nazwa ta nie odnosi się do wszystkich brazylijskich metysów, ale do potomków tak zwanych "gumowych żołnierzy" czyli młodych, głównie białych mężczyzn z południowo-wschodniej Brazylii, którzy wyjechali w głąb dżungli amazońskiej aby pracować przy pozyskiwaniu kauczuku. Nie przysługiwały im urlopy, więc większość z nich za żony wzięło sobie lokalne, indiańskie kobiety. Dzieci z tych związków nazwano caboclos. Do dzisiejszego dnia społeczności caboclos żyją na terenie stanu Amazonas.

"Dzień Caboclo" (Dia do Caboclo) obchodzony 24 czerwca jest oficjalnym świętem stanu Amazonas.

Mianem Caboclo określa się również Orisza w religii Candomblé.

Wielu antropologów odrzuca nazwę "caboclo" uznając ją za rasistowską i obraźliwą.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adams, C., Murrieta, R., & Neves, W. A. (2006). Sociedades caboclas amazônicas: modernidade e invisibilidade (1a ed.). Sâo Paulo: Annablume.
  • Murrieta, R. S. S., Dufour, D. L., & Siqueira, A. D. (1999). Food consumption and subsistence in three Caboclo populations on Marajo Island, Amazonia, Brazil. Human Ecology, 27(3), 455-475.
  • Nugent, S. (1993). Amazonian caboclo society: an essay on invisibility and peasant economy.

Linki[edytuj | edytuj kod]