Camara Laye

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Camara Laye (ur. 1 stycznia 1928, Kouroussa, Gwinea Francuska, zm. 4 lutego 1980 w Dakarze) – pisarz gwinejski, tworzący w języku francuskim.

Autor powieści Czarny chłopak (1953, wyd. polskie 1973), luźno opartej na wątkach autobiograficznych z okresu dzieciństwa. Laye napisał również powieść Spojrzenie króla (1954, wyd. polskie 1987)[1], obydwa te utwory są ważne dla wczesnej fazy rozwoju literatury frankofońskiej Afryki.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z ludu Malinke, z kasty kowali i złotników. W dzieciństwie nie był pod wpływem kultury francuskiej. Mając 15 lat trafił do Konakry, a jako dziewiętnastolatek wyjechał do Paryża. Uczył się mechaniki i inżynierii, we Francji zdał maturę.

Pracował na rządowych posadach w niepodległej Gwinei, ale w 1965 roku postanowił z przyczyn politycznych wyemigrować do Senegalu i nie wrócił już do ojczystego kraju. Opublikował jeszcze dwie mniej znane powieści.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W książce Rereading Camara Laye z 2002 roku amerykańska autorka Adele King uznała po 9 latach badań, że Czarny chłopak to produkt współpracy kilku Europejczyków wspieranych przez rząd francuski, a Spojrzenie króla to dzieło Francisa Souliégo, mało znanego belgijskiego pisarza zafascynowanego Afryką. Laye rzekomo tylko dopracował te dwa utwory[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]