Capgemini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Capgemini – przedsiębiorstwo świadczące zintegrowane usługi w zakresie: konsultingu, technologii informatycznych i outsourcingu. Grupa Capgemini zatrudnia ponad 125 000 specjalistów w ponad 300 biurach w 30 krajach i odnotowała w roku 2012 przychód w wysokości 10,3 mld euro.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1967 roku Serge Kampf założył firmę Sogeti, której zadaniem było dostarczanie usług IT oraz wsparcie techniczne użytkowników komputerów na rynku francuskim. W okresie krótszym niż 8 lat firma stała się wiodącym dostawcą usług IT we Francji i ważnym graczem na europejskiej scenie branży IT.

Wczesne lata (1967–1975)[edytuj | edytuj kod]

Korzenie firmy Capgemini sięgają francuskiego miasta Grenoble, gdzie Serge Kampf założył firmę Sogeti w 1967 roku. Do 1975 roku, w wyniku przejęcia dwóch dużych firm świadczących usługi IT, CAP i Gemini Computer Systems, stworzona została firma, która stała się europejskim liderem, obecnym na rynkach 21 krajów.

Okres ekspansji (1975–1989)[edytuj | edytuj kod]

Firma kontynuuje rozwój, przenosząc swoje zainteresowanie z wymagających dużych nakładów kapitałowych rozwiązań maszynowych na wysokowartościowe inteligentne usługi. Do 1989 roku, dzięki wewnętrznej restrukturyzacji, ekspansji w Europie i wejściu na rynek amerykański, firma uplasowała się wśród pięciu światowych liderów w swoim sektorze.

Nowe strategie rozwoju (1990–1997)[edytuj | edytuj kod]

Firma Capgemini wypracowała praktykę świadczenia usług konsultingowych w zakresie zarządzania w wyniku serii strategicznych przejęć, wliczając w to United Research (1990) oraz Mac Group (1991) w USA i Gruber Titze and Partners (1993) oraz Bossard (1997) w Europie.

Budowanie przyszłości (od 1998 – do teraz)[edytuj | edytuj kod]

Wraz z rozwojem globalnego rynku IT firma kładła coraz większy nacisk na dwa rodzaje działalności: lokalne usługi specjalistyczne i outsourcing. Firma Capgemini opracowała również koncepcję świadczenia usług – Rightshore®, której celem jest zapewnienie równowagi w wykorzystaniu najlepszych talentów z różnych lokalizacji, aby jako jeden zespół tworzyć i dostarczać rozwiązania dla klientów. Globalna sieć modelu Rightshore® obejmuje centra offshore w Indiach, Maroku i Argentynie, a także centra nearshore jak centra ousourcingu BPO i ITO w Polsce.

Capgemini obecnie[edytuj | edytuj kod]

Siedziba główna mieści się w Paryżu. Capgemini jest spółką akcyjną, notowaną na platformie Euronext na Giełdzie Papierów Wartościowych w Paryżu i wchodzi w skład indeksu CAC 40. Od 2005 roku jest członkiem konsorcjum The Open Group.

Capgemini w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Firma działa w Polsce od roku 1996 przejmując istniejącą od roku 1990 firmę konsultingową Bossard. W roku 2000 firma Gemini Consulting zakupiła praktykę konsultingową Ernst & Young. W roku 2003 firma dokonała kolejnej inwestycji w Polsce przejmując działające od 1996 roku centrum outsourcingu w Krakowie. Obecnie polski zespół liczy ponad 5000 pracowników, którzy zatrudnieni są w biurach w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Opolu realizując projekty z zakresu biznesu i technologii.

Odpowiedzialność korporacyjna[edytuj | edytuj kod]

W 2004 roku firma Capgemini przyłączyła się do inicjatywy ONZ Global Compact. Firmy należące do tego programu respektują i promują 10 zasad dotyczących praw człowieka, ochrony środowiska, praw pracowniczych i walki z korupcją. Firmy, które podpisują umowę, zobowiązują się corocznie przedstawić raport na temat sposobu wprowadzenia ustalonych zasad w ich środowisku pracy oraz sposobu pomiaru zaawansowania ich realizacji i postępowania zgodnie z nimi. Zasady ONZ Global Compact zostały uwzględnione w Kodeksie etycznym firmy.

W Polsce Capgemini jest członkiem Foundation for Corporate Social Responsibility oraz realizuje projekty z zakresu odpowiedzialności społecznej obejmującej działania edukacyjne i społeczne.

Nagrody oraz certyfikaty[edytuj | edytuj kod]

  • Najszybciej rosnąca firma IT w Polsce według rankingu Computerworld TOP 200
  • Drugi najlepszy pracodawca 2006 w Polsce, według głosów biur karier
  • Drugi najlepszy pracodawca 2007 w Polsce, według głosów studentów
  • Solidny Pracodawca 2008 MPiPS
  • Top Employers Polska 2010
  • Certyfikaty: Akredytowany Pracodawca ACCA, ISO 9001:2000
  • Laureat Małopolskiej Nagrody Gospodarczej

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]