Carabus arvensis deyrollei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Carabus arvensis deyrollei
Gory, 1839
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze drapieżne

Rodzina

biegaczowate

Podrodzina

Carabinae

Plemię

Carabini

Podplemię

Carabina

Rodzaj

Carabus

Podrodzaj

(Carabus)

Gatunek

biegacz górski

Podgatunek

Carabus (Carabus) arvensis deyrollei

Carabus (Carabus) arvensis deyrollei – podgatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny Carabinae. Traktowany też jako gatunek Carabus (Eucarabus) deyrollei.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Takson ten został opisany w 1839 roku przez Hippolyte'a Louisa Gory'ego jako gatunek Carabus deyrollei, nazwany tak na cześć Achille Deyrolle'a[1]. Umieszczony został w podrodzaju Eucarabus. W 2005 roku ukazała się praca Alexandra Anichtchenki w której, na podstawie analizy budowy woreczka wewnętrznego edeagusa, obniżył on rangę tego gatunku do rangi podgatunku biegacza górskiego, nadając mu nazwę Carabus (Carabus) arvensis deyrollei[2]. Część badaczy nie uznaje tego kroku[3]. W bazie Fauna Europaea takson ten widnieje jako Carabus (Eucarabus) deyrollei[1], podczas gdy w bazie Carabidae of the World jako Carabus (Carabus) arvensis deyrollei[4].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Poczwarka: Głowa bezwłosa, o żuwaczkach zgiętych pod kątem prostym i trójpłatkowym labrum. Czułki sięgające szóstego segmentu odwłoka. Po każdej stronie przedtułowia przepaska złożona z brzegowych szczecinek. Śródtułów łysy, a zatułów z małą grupką szczecinek na grzbiecie. Tergity urytów od I do VI z owłosieniem po każdej stronie linii środkowej. Po bokach VIII urytu małe grupki szczecin. Owłosione rozszerzenia pleuralne obecne na segmentach odwłoka od II do VI. Prawie niezauważalne parastigma obecne na urytach od III do VII. Urogomfy z trzema szczecinkami[3].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek palearktyczny, endemiczny dla Półwyspu Iberyjskiego, gdzie występuje w północno-zachodniej Hiszpanii i północnej Portugalii[4][1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Carabus amplipennis. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2014-10-06].
  2. Alexander Anichtchenko. Cambio taxonomico dentro del genero Carabus Linne, 1758 (Coleoptera, Carabidae). „Boletin de la SAE”, s. 12-15, 2005. ISSN 1578-1666. 
  3. a b Jorge Ramos-Aubín. Description of the pupa of Carabus (Eucarabus) deyrollei. „Chioglossa”, s. 37-39, 2011. 
  4. a b A. Anichtchenko et alli: Carabus arvensis deyrollei. [w:] Carabidae of the World [on-line]. 2007-2014. [dostęp 2014-10-06].