Carl Melles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Carl Melles (15 lipca 1926 w Budapeszcie - 25 kwietnia 2004 w Wiedniu), dyrygent austriacki pochodzenia węgierskiego.

Studiował w Akademii im. Ferenca Liszta w Budapeszcie (1946-1949), gdzie później był zatrudniony jako wykładowca. Pracował jako dyrygent na Węgrzech, w 1957 emigrował do Austrii; w 1966 przyjął obywatelstwo austriackie.

W ciągu swojej kariery artystycznej współpracował z renomowanymi orkiestrami, m.in. zespołem Filharmoników Berlińskich, orkiestrą filharmoniczną i symfoniczną w Wiedniu, orkiestrą Nowej Filharmonii w Londynie. Prowadził koncerty w RPA, Japonii i USA, przede wszystkim jednak w Europie - m.in. na festiwalach w Bayreuth i Salzburgu.

Wśród wielu artystów, z którymi koncertował, byli m.in. Mścisław Rostropowicz, Dawid Ojstrach, Swiatosław Richter, Artur Rubinstein i Maurizio Pollini.

W 1995 nadano mu tytuł honorowego dyrygenta orkiestry w Brunszwiku, po odegraniu wspólnie z nią dziewięciu symfonii van Beethovena. W tym samym roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi Republiki Austrii. Był laureatem wielu nagród (m.in. Medalu im. Brahmsa, Medalu im. van Beethovena, nagrody Ferenca Liszta); członek honorowy Wiedeńskiej Akademii Śpiewu, profesor dyrygentury w Wiedniu.

Jego córką jest aktorka Sunnyi Melles.