Carodnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Carodnia
Simpson, 1935
Ilustracja
Przedstawiciel rodzaju – Carodnia vieirai
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

Xenungulata

Rodzina

Carodniidae

Rodzaj

Carodnia

Synonimy

Ctalecarodnia Simpson 1935 ↓

Gatunki

Carodniawymarły rodzaj ssaków z grupy południowoamerykańskich kopytnych Meridiungulata obejmujący gatunki zamieszkujące tereny obecnej Brazylii, Argentyny i Peru od epoki paleocenu do wczesnego eocenu[1][2]. Carodnia należy do rzędu Xenungulata, obejmującego też Etayoa i Notoetayoa[3].

Carodnia stanowi największe zwierzę z paleoceńskiej Ameryki Południowej. Cechowała się ciężką budową, miała duże kły i zęby policzkowe o wzorze grzebieni przypominającym spotykany u Uintatheriidae, z którymi mogła być blisko spokrewniona[1]. Za życia mogła osiągać rozmiary tapira. Dzieli liczne wspólne cechy z Condylartha i dinoceratami, choć brakowało jej ciosów czy ossikonów.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Simpson zauważył, że Carodnia przypomina prymitywnego przedstawiciela uintateriów Probathyopsis. Choć Paula Couto również doszedł do podobnych wniosków, umieścił Carodnia w nowym rzędzie Xenungulata. Gingerich 1985 ↓, zwracając uwagę, że Probathyopsis dzieli liczne cechy zębów z Carodnia, ale u tej ostatniej przednie uzębienie jest bardziej zredukowane, drugie dolne i górne przedtrzonowce są powiększone i zaostrzone, a pierwszy i drugi ząb trzonowy są bardziej lofodontyczne. Gingerich uznał, że te różnice mogą uzasadnić wydzielenie rodzaju do odrębnej rodziny, zaproponował jednak włączenie jej do Probathyopsis. Cifelli 1983 ↓ połączył Carodnia z Pyrotheria, co później uznał za pomyłkę[4].

Carodnia cechuje się bilofodontycznymi (o dwóch równoległych grzebieniach biegnących poprzecznie) pierwszym i drugim trzonowcem i bardziej złożonym trzecim trzonowcem, również noszącym grzebień. Sugeruje to powiązania z piroteriami, uintateriami, a nawet Arctocyonidae. Kości stopy są krótkie i dobrze zbudowane. Palce kończą się szerokimi, płaskimi bezszczelinowymi przypominającymi kopytka paznokciami, inaczej niż u innych Mmeridiungulata[5].

C. feruglioi i C. cabrerai (z riochikańskiej fauny południowoamerykańskiej z Patagonii)[4] znane są tylko z pozostałości zębów. C. vieirai (z itaboriańskiej fauny z Itaborai)[4] znana jest z bardziej kompletnych szczątków zębów, czaszki i szkieletu pozaczaszkowego. Zalicza się doń prawie kompletna żuchwa, liczne kręgi i kilka niekompletnych kości kończyn[6].

Żyjący we wczesnym eocenie gatunek C. inexpectans znany jest tylko z okazu holotypowego, tj. fragmentu żuchwy z zachowanymi dwoma zębami trzonowymi oznaczonej MUSM-2025. Okaz holotypowy odkryto na północnym zachodzie Peru, w połowie drogi między miastami Talara i Tumbes, ok. 20 kilometrów od wybrzeża Oceanu Spokojnego. C. inexpectans żył dalej na północ od pozostałych przedstawicieli rodzaju Carodnia; miejsce odkrycia jego okazu holotypowego leży ok. 4500 kilometrów od miejsc odkryć skamieniałości przedstawicieli pozostałych gatunków z rodzaju Carodnia[2].

Gdy Simpson 1935 ↓ po raz pierwszy opisał Carodnia i Ctalecarodnia, tę pierwszą znano jedynie z dolnego lewego trzonowca, którego z kolei brakowało w szczątkach tej drugiej, co czyniło porównywanie rodzajów trudnym. Paula Couto 1952 ↓, bazując na znacznie bardziej kompletnych szczątkach, doszedł do wniosku, że trzonowce i przedtrzonowce obu są nie do odróżnienia, w związku z czym uznał Ctalecarodnia za synonim tej pierwszej. Paula Couto także zauważył, że uzębienie C. cabrerai i C. feruglioi są podobne, nie licząc rozmiarów, dlatego też C. feruglioi może być młodocianą C. cabrerai, niemniej pozostawił je jako dwa odrębne gatunki[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pantodonts, uintatheres and xenungulates: The first large herbivorous mammals. Paleocene Mammals, 2005-08. [dostęp 2015-05-10].
  2. a b Antoine et al. 2015 ↓.
  3. Xenungulata. Palaeocritti. [dostęp 2014-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-17)].
  4. a b c Gingerich 1985 ↓, s. 130–1.
  5. Rose 2006 ↓, Xenungulata, s. 238.
  6. Paula Couto 1952 ↓, s. 371–2.
  7. Paula Couto 1952 ↓, s. 372–3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]