Cauca (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cauca
Cauca
Río Cauca
Lokalizacja Ameryka Południowa
 Kolumbia
Źródło Kordyliera Środkowa, Andy
Ujście Magdalena (rzeka)
niedaleko Mompós
Długość 1000 km
Powierzchnia zlewni 80 000 km²
Rzeki Ameryki Południowej

Cauca (hiszp. Río Cauca) – rzeka w Kolumbii, lewy dopływ rzeki Magdalena. Jej długość wynosi około 1000 km, a powierzchnia dorzecza - 80 tys. km².

Jej źródła znajdują się w południowej Kolumbii, niedaleko miasta Popayán, w Kordylierze Środkowej w Andach. Zaledwie kilkanaście kilometrów dalej na południe znajdują się źródła Magdaleny. Cauca płynie cały czas w kierunku północnym w głębokie dolinie tektonicznej między Zachodnią a Środkową. Po opuszczeniu gór wypływa na niewielką nadbrzeżną nizinę, gdzie tworzy liczne odgałęzienia. Uchodzi do Magdaleny niedaleko miasta Mompós.

Cauca jest żeglowna na odcinku około 600 km. W górnym biegu znajdują się elektrownie wodne. Dolina Cauca to ważny region rolniczy uprawy kawy, tytoniu, kakao i trzciny cukrowej. Z osadów aluwialnych rzeki Cauca wydobywa się złoto i srebro.

Dolina rzeki Cauca w jej górnym i środkowym biegu jest gęsto zaludniona. W jej dolinie (choć nie zawsze nad samą rzeką) znajdują się większe miasta Kolumbii, m.in. Cali, Palmira, Buga, Tulua, Manizales.

Od rzeki Cauca swoje nazwy wzięły departamenty Cauca i Valle del Cauca.

Lokalizacja rzeki