Cegłów (powiat miński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cegłów
Herb
Herb Cegłowa
Kościół starokatolicki mariawitów św. Jana Chrzciciela
Kościół starokatolicki mariawitów św. Jana Chrzciciela
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat miński
Gmina Cegłów
Liczba ludności 2846[potrzebne źródło]
Strefa numeracyjna (+48) 25
Kod pocztowy 05-319
Tablice rejestracyjne WM
SIMC 0668956
Położenie na mapie gminy Cegłów
Mapa lokalizacyjna gminy Cegłów
Cegłów
Cegłów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Cegłów
Cegłów
Ziemia 52°08′49″N 21°44′20″E/52,146944 21,738889
Strona internetowa miejscowości

Cegłówwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w aglomeracji warszawskiej, w powiecie mińskim, w gminie Cegłów.

Dane ogólne[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość jest siedzibą gminy Cegłów. Położona jest około 5 km od drogi krajowej nr 2, będącej częścią drogi międzynarodowej E30 i 55 km od centrum Warszawy. W Cegłowie znajduje się również przystanek kolejowy na magistrali kolejowej MoskwaBerlin.

Cegłów posiada również szkołę podstawową oraz gimnazjum. W lutym 2009 zostało przeprowadzone referendum mające na celu wybór patrona szkoły. Większością głosów mieszkańcy zadecydowali, że będzie to szkoła im. Bohaterskich Harcerzy Cegłowa.

Lokalną drużyną piłkarską jest Jutrzenka Cegłów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół rzymskokatolicki św. Jana i św. Andrzeja.

Dawne miasto, prawa miejskie w 1621 zostały nadane przez Zygmunta III Wazę. Po upadku powstania styczniowego, w 1869 Cegłów utracił prawa miejskie. Pierwotna nazwa miejscowości brzmiała Czebrowo. Należała ona do dóbr, którymi książęta mazowieccy uposażyli kościół augustianów w Warszawie, później zaś kapitułę kolegiacką św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Kościół gotycki z 2 ćw. XVI wieku nawiązujący kształtem do późnogotyckich kościołów z charakterystycznymi kolistymi skarpami będącymi rodzimym elementem architektury mazowieckich i kujawskich kościołów wieku XVI. W latach 1603-1629 rozbudowany w stylu późnorenesansowym, co widoczne jest na sklepieniu zakrystii z kominkiem, szczycie wschodnim prezbiterium, portalach. W XVIII wiek zbudowano obok dzwonnicę. W XIX wieku wprowadzono we wnętrzu drewniane podpory. Wewnątrz tryptyk z 1510 z cennymi rzeźbami, które wykonał mistrz Lazarus, w stylu Wita Stwosza – ołtarz ten przeniesiony tu został z kolegiaty (dziś archikatedry) św. Jana w Warszawie. Na wschodniej ścianie prezbiterium tablica epitafijna kanonika warszawskiego Wojciecha Oczko, słynnego lekarza królów Zygmunta Augusta i Stefana Batorego.

W 1993 do Cegłowa przyłączono wieś Cisie.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego. W wyniku reformy administracyjnej, od 1999 znajduje się w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim.

Pomnik Niepodległości

Pomnik Niepodległości[edytuj | edytuj kod]

Znajdujący się w centralnej części rynku pomnik, został wzniesiony z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918. Ma kształt trójbocznego obelisku, na którym znajduje się kula, z której wzbija się orzeł w koronie, zwrócony w stronę Warszawy. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 10 maja 1934.

Ciekawostką jest, że orzeł nigdy nie utracił swej korony, także w okresie PRL-u[2].

Prawa miejskie[edytuj | edytuj kod]

W latach 1621-1869 Cegłów był miastem. Prawa miejskie otrzymał na mocy przywileju wydanego przez Zygmunta III Wazę, a utracił po powstaniu styczniowym na mocy dekretu cara Aleksandra II.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Kalendarz mariawicki na rok 2013 (Felicjanów)
  2. Gminna Biblioteka Publiczna w Cegłowie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gajowniczek Z.T. 1999. Na tropach tajemnic historii Cegłowa i okolic.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]