Cenzura w Internecie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cenzura Internetu według Reporterów Bez Granic[1]

     Wszechobecna cenzura

     Znaczna cenzura

     Selektywna cenzura

     Internet pod nadzorem

     Brak dowodów na cenzurę

     Brak danych

Cenzura w Internecie − prowadzona przez rządy niektórych krajów lub przez samych dostawców internetu (ISP) działalność, mająca na celu zablokowanie dostępu do pewnych treści zawartych w Internecie obywatelom lub grupom obywateli.

Podstawową własnością cenzury internetowej jest brak międzynarodowych granic Internetu: mieszkańcy kraju blokującego pewne informacje, mogą je znaleźć na stronach internetowych hostowanych poza granicami kraju. Rząd może ograniczać obywatelom dostęp do tych treści, nawet jeśli znajdują się poza granicami kraju, jednak wymaga to ogromnego nakładu środków. Nie dotyczy to ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami, w przypadku których istnieją możliwe do zrealizowania tanie i skuteczne metody umożliwiające rodzicom filtrację[2], bez stosowania cenzury[3] takie jak standard PICS/ICRA. Nie są one jednak wspierane przez prawodawstwo polskie.

Zupełne cenzurowanie jest bardzo trudne do zrealizowania (lub niemożliwe) również ze względu na anonimowość Internetu (np. podawanie fałszywych danych o sobie) lub przechowywanie danych w krajach, które nie stanowią przepisów prawa w danej dziedzinie lub sieciach typu Freenet. Opublikowane w ten sposób dane nie mogą zostać usunięte, a autor informacji nie może zostać fizycznie zlokalizowany i namierzony.

Innym rodzajem może być cenzura na grupach dyskusyjnych, zarządzanych przez moderatorów, którzy decydują o akceptacji treści opinii wyrażanych przez dyskutantów lub ich zgodności z narzuconym lub przyjętym przez uczestników regulaminem. Uczestnicy forów muszą ograniczyć swoją wolność słowa zgodnie z regulaminem lub dowolną interpretacją osób zarządzających projektem.

Często mylnie nazywa się cenzurą umożliwienie rodzicom lub jednostkom wychowawczym ograniczania dostępu do treści szkodliwych dla dzieci (pornografia, brutalna przemoc), jak również usuwanie z grup dyskusyjnych wulgarnych wypowiedzi. Są to działania podejmowane lokalnie, których celem jest poszanowanie godności człowieka w tym umożliwienie prawidłowego rozwoju psychicznego i emocjonalnego dzieci, i ograniczenie wulgarności w przestrzeni publicznej.

Cenzura Internetu w Unii Europejskiej[edytuj | edytuj kod]

Obecnie w odniesieniu do całości Wspólnoty nie są prowadzone działania mające charakter cenzury[potrzebne źródło]. Od dłuższego czasu trwają natomiast prace legislacyjne w Parlamencie Europejskim, mogące, oprócz uregulowania zasad rozwoju i dostępu do Internetu, m.in. spowodować zablokowanie dostępu do informacji w Internecie obywatelom Unii Europejskiej; budzi to liczne kontrowersje[4]. Niezależnie (a jednocześnie też właśnie dlatego, że rządy państw UE nie są jak dotąd zobligowane żadnym prawem wspólnotowym w tym zakresie), poszczególne korporacje już teraz ograniczają użytkownikom w UE dostęp do istotnych nieraz usług w Internecie[5].

Cenzura Internetu w Rosji[edytuj | edytuj kod]

Od 2008 roku w Federacji Rosyjskiej funkcjonuje wyspecjalizowana agencja Roskomnadzor[6] zarządzająca "rejestrem stron zakazanych"[7]. Blokowanie stron umieszczonych w rejestrze jest od 2012 roku obowiązkowe dla wszystkich dostawców Internetu na terenie Rosji.

W kolejnych latach do rejestru dodano m.in. szereg haseł z rosyjsko- i angielskojęzycznej Wikipedii dotyczących szeroko pojętej tematyki samobójstw oraz narkotyków[8]. W 2014 roku podczas protestów na Ukrainie i kryzysu krymskiego Roskomnadzor zablokował szereg rosyjskich niezależnych portali informacyjnych — Lenta.ru, Grani.ru, Jeżedniewnyj Żurnał (Ежедневный журнал) oraz strony opozycyjnych polityków Garri Kasparowa i Aleksieja Nawalnego[9].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Internet Enemies Report 2012 (ang.). rsf.org. [dostęp 2012-07-09].
  2. W3C: Platform for Internet Content Selection (PICS) (ang.). W3C, 1996. [dostęp 05-01-2010].
  3. Paul Resnick, James Miller: PICS: Internet Access Controls Without Censorship. W3C, 1996. [dostęp 05-01-2010].
  4. por. Powiedz "STOP" cenzurze i ograniczaniu dostępu do Internetu, Telecoms Package, Chcieli dobrze? No to będą mieli gorzej
  5. zob. np. T-Mobile blokuje Skype'a
  6. Pełna nazwa ros.: Федеральная служба по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций
  7. Pełna nazwa ros.: Единый реестр доменных имён, указателей страниц сайтов в сети «Интернет» и сетевых адресов, позволяющих идентифицировать сайты в сети «Интернет», содержащие информацию, распространение которой в Российской Федерации запрещено
  8. Википедия:Страницы Википедии, внесённые в Единый реестр запрещённых сайтов.
  9. РОСКОМНАДЗОР МАССОВО ЗАКРЫВАЕТ ДОСТУП К ИНТЕРНЕТ-СМИ С НЕЗАВИСИМОЙ РЕДАКЦИОННОЙ ПОЛИТИКОЙ. Echo Moskwy, 2014.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]