Cerealia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy święta. Zobacz też: cerealia – płatki zbożowe.
Cerealia
Dzień 1219 kwietnia
Kraje starożytny Rzym
Typ święta rzymskie
Upamiętnia powrót Prozerpiny na ziemię
Znaczenie ku czci bogini Cerery
Inne nazwy Cereales, Cerialia

Cerealia (Cereales, Cerialia) – rzymskie święto ku czci bogini Cerery (Ceres) obchodzone od 12 do 19 kwietnia[1][2].

Święto było połączone z igrzyskami (Ludi Cereales). Gajusz Memmiusz Kwirynus, syn Gajusza, jako edyl pierwszy urządził Cerealia co najmniej w 216 p.n.e.[3] lub w 202 p.n.e.[4]. Do programu tygodniowych obchodów włączono przedstawienia w teatrze, a w ostatnium dniu wyścigi konne oraz wypuszczenie na arenie lisów z przywiązanymi płonącymi pochodniami[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Mała encyklopedia 1990 ↓, s. 142.
  2. Harry Thurston Peck: Harpers Dictionary of Classical Antiquities, 1898: Cerealia (ang.). perseus.tufts.edu. [dostęp 2012-03-22].
  3. Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia miasta, XXII 56. Po bitwie pod Kannami w 216 p.n.e. nie złożono dorocznych ofiar ku czci Cerery ze względu na żałobę po sierpniowej klęsce.
  4. Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia miasta, XXX 39. Igrzyska na cześć Cerery na mocy uchwały senatu zostały urządzone przez dyktatora Gajusza Serwiliusza Geminusa i dowódcę jazdy Publiusza Eliusza Petusa w 202 p.n.e.
  5. Winniczuk 1988 ↓, s. 614. Przyczynę użycia lisów podaje Owidiusz w Fasti IV 679 jako zwyczaj związany z wydarzeniami w miejscowości Karseoli. Opis ten jest podważany jako nieautentyczny i powstały pod wpływem hellenistycznych tradycji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Tytus Liwiusz: Dzieje Rzymu od założenia miasta. Księgi XXI-XXVII. Przełożył Mieczysław Brożek. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Wydawnictwo PAN, 1974.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]