Cerkiew św. Jana Rycerza w Moskwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Jana Rycerza
Церковь Иоанна Воина
7710969000[1]
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Miejscowość

Moskwa

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

moskiewska miejska

Wezwanie

św. Jana Rycerza

Wspomnienie liturgiczne

30 lipca/12 sierpnia

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Jana Rycerza”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Jana Rycerza”
Ziemia55°43′58,2″N 37°36′40,5″E/55,732833 37,611250
Strona internetowa

Cerkiew św. Jana Rycerzaprawosławna cerkiew w Moskwie, należąca do parafii w strukturach eparchii moskiewskiej miejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Świątynia znajduje się na ul. Bolszaja Jakimanka 46, niedaleko stacji metra Oktiabrskaja.

Reprezentuje styl barokowy i zaliczana jest do najcenniejszych obiektów sakralnych Moskwy powstałych w pierwszych latach panowania Piotra I[2].

Najbardziej charakterystycznym elementem świątyni jest ośmioboczna wieża z ozdobną balustradą i kolorowymi płytkami ceramicznymi, tworzącymi dynamiczny wzór geometryczny[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew w 1882

Pierwsza wzmianka źródłowa o cerkwi św. Jana Rycerza pochodzi z 1625 i dotyczy nieistniejącej już świątyni położonej na brzegu Moskwy, w pobliżu Mostu Krymskiego. Budowla znajdowała się w pobliżu domów zajmowanych przez strzelców, których patronem był św. Jan Rycerz. Budowla była drewniana i wielokrotnie ponosiła straty w czasie wylewów rzeki. W 1671 z inicjatywy strzelców na jej miejscu wzniesiono nowy murowany obiekt sakralny. Pozostawał on pod opieką strzelców do wygnania ich z Moskwy po nieudanym buncie. Opuszczona świątynia stopniowo niszczała, a w 1708 została całkowicie zniszczona przez powódź[4].

Według legendy plan nowej cerkwi św. Jana Rycerza naszkicował osobiście Piotr I, którego poruszył widok na pół zalanej świątyni i ludzi podpływających do niej na łodziach. Miał on również wyznaczyć nowe, bardziej oddalone od koryta rzeki miejsce dla cerkwi. Możliwe jest jednak, że budowa nowej cerkwi w miejsce zalanej wodą była planowana niezależnie od fundacji carskiej, a jego zainteresowanie budowlą jedynie przyspieszyło ten proces (ziemię pod budowę cerkwi wykupiono jeszcze w 1701). Projekt obiektu opracował Iwan Zarudny, jeden z ulubionych architektów Piotra, on również kierował pracami budowlanymi. Pierwszy ołtarz przyszłej świątyni, poświęcony świętym Guriaszowi, Samonowi i Awiwowi, wyświęcono w 1711, wtedy również rozpoczęły się w niej nabożeństwa. W 1717, gdy nowa murowana świątynia była gotowa, Piotr I przekazał jej złote naczynia liturgiczne. Uroczyste poświęcenie cerkwi odbyło się 12 czerwca 1717 pod przewodnictwem locum tenens Patriarchatu Moskiewskiego, metropolity riazańskiego i muromskiego Stefana. W 1760 w świątyni wyświęcono drugi ołtarz boczny św. Dymitra z Rostowa[4].

Budowla poniosła znaczne straty w czasie okupacji Moskwy przez wojska francuskie, została rozgrabiona i sprofanowana przez wojska napoleońskie. Nie ucierpiała natomiast w pożarze Moskwy. Powtórne wyświęcenie obiektu miało miejsce w 1813. Do 1840 uzupełniane było jego zniszczone wyposażenie; stopniowo cerkiew odzyskała dawny wygląd[4].

W okresie radzieckim cerkiew nigdy nie była zamykana. Poniosła jednak znaczące straty materialne: w 1922 w czasie konfiskaty majątku ruchomego Cerkwi parafii odebrano całe cenne wyposażenie świątyni. W tym samym roku zamordowany został proboszcz parafii ks. Christofor Nadieżdin, kanonizowany po upadku ZSRR jako nowomęczennik[4]. W latach 20. i 30. XX wieku do cerkwi św. Jana Rycerza przeniesiono szereg ikon z zamykanych świątyń, jak również ikony Wszechmiłościwego Zbawiciela oraz św. Mikołaja wywieszone pierwotnie nad bramami Kremla. W 1928 w świątyni znalazł się XVIII-wieczny ikonostas z rozebranej cerkwi Trzech Świętych Hierarchów[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona rejestru (ros.)
  2. Храм мученика Иоанна Воина на Якиманке
  3. Moskwa krok po kroku. W: Christopher Rice, Melanie Rice: Moskwa. Warszawa: Hachette Polska, 2009, s. 136, seria: Przewodniki Wiedzy i Życia. ISBN 978-83-7575-619-7.
  4. a b c d e История Храма. [dostęp 2014-02-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-22)].