Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Hawanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej
cerkiew parafialna
Widok ogólny
Widok ogólny
Państwo  Kuba
Miejscowość Hawana
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Parafia Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Hawanie
Wezwanie Kazańskiej Ikony Matki Bożej
Wspomnienie liturgiczne 22 października/4 listopada
Położenie na mapie Kuby
Mapa lokalizacyjna Kuby
Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej
Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej
Ziemia 23°08′05,80″N 82°20′49,87″W/23,134944 -82,347186
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Hawaniecerkiew prawosławna w Hawanie w jurysdykcji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego[1].

Kapłani Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego odprawiali na Kubie nabożeństwa prawosławne od 2001, początkowo w pomieszczeniu udostępnionym przez handlowe przedstawicielstwo Rosji, a następnie w budynku ambasady Rosji i w wynajętym kościele pokatolickim. Starania na rzecz wzniesienia wolno stojącej cerkwi rosyjskiej zostały zintensyfikowane po wzniesieniu przez Patriarchat Konstantynopolitański cerkwi św. Mikołaja[2], poświęconej przez patriarchę Konstantynopola Bartłomieja w styczniu 2004 [3][4].

Koncepcję wzniesienia świątyni poparł Fidel Castro. Stwierdził on, że będzie ona pomnikiem przyjaźni kubańsko-rosyjskiej. Prace budowlane rozpoczęto 14 listopada 2004[5]. Autorem projektu świątyni był Aleksiej Woroncow, zaś pracami konstrukcyjnymi kierował inżynier Pedro Rodriguez Sanchez. Budowę w całości sfinansowały władze Kuby; kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcił metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl (Gundiajew). Elementy wyposażenia cerkwi zostały wykonane w Moskwie. Obiekt jest czynny od marca 2008[6], jednak oficjalne poświęcenie miało miejsce później, 19 października 2008, również przez metropolitę Cyryla[7]. W uroczystości uczestniczył Raúl Castro[8].

Cerkiew wzniesiona jest w stylu staroruskim. Jej wysokość wynosi 30 metrów, zaś nawa cerkwi jest kwadratem o boku 18 metrów. Jednorazowo mieści 500 wiernych. We wnętrzu znajduje się jeden ołtarz oraz trzyrzędowy ikonostas[9].

Przypisy