Cerkiew Narodzenia Pana Jezusa w Szpikołosach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Narodzenia Pana Jezusa
w Szpikołosach
obecnie kościół Matki Bożej Łaskawej
A/86[1] z dnia 26.11.1966
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Szpikołosy

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Przemienienia Pańskiego w Szpikołosach

Wezwanie

Matki Bożej Łaskawej (obecnie);
Narodzenia Pana Jezusa (poprzednio)

Położenie na mapie gminy wiejskiej Hrubieszów
Mapa konturowa gminy wiejskiej Hrubieszów, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Narodzenia Pana Jezusaw Szpikołosachobecnie kościół Matki Bożej Łaskawej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Narodzenia Pana Jezusaw Szpikołosachobecnie kościół Matki Bożej Łaskawej”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Narodzenia Pana Jezusaw Szpikołosachobecnie kościół Matki Bożej Łaskawej”
Położenie na mapie powiatu hrubieszowskiego
Mapa konturowa powiatu hrubieszowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Narodzenia Pana Jezusaw Szpikołosachobecnie kościół Matki Bożej Łaskawej”
Ziemia50°52′07,9″N 23°55′14,3″E/50,868861 23,920639

Cerkiew Narodzenia Pana Jezusa w Szpikołosach – drewniana cerkiew, początkowo greckokatolicka, potem prawosławna, obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Matki Bożej Łaskawej, znajdująca się w Szpikołosach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew wzniesiona została jako unicka w 1801 na miejscu poprzedniej drewnianej cerkwi. W 1875 została zmieniona w cerkiew prawosławną, rekoncyliowana w 1919, w latach 1939-1945 znowu w rękach prawosławnych.

Cerkiew odnawiana była w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej, w latach 1971-1972 pomalowana, boazeria pochodzi z 1989. Po II wojnie światowej przejęta przez kościół rzymskokatolicki jako kościół parafialny Matki Boskiej Łaskawej należący do parafii Przemienienia Pańskiego w Szpikołosach.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Dzwonnica

Cerkiew jest orientowana, konstrukcji zrębowej, oszalowana, trójdzielna.

Prezbiterium prostokątne, zamknięte trójbocznie, szersza, kwadratowa nawa i prostokątny równej szerokości z prezbiterium babiniec. Przy prezbiterium od strony północnej czworoboczna zakrystia.

Nad nawą ośmiopołaciowa kopuła z latarnią wsparta na ośmiobocznym tamburze. Wewnątrz w nawie ośmiopolowe, pozorne sklepienie kopulaste, w prezbiterium pozorne sklepienie kolebkowe, w pozostałych pomieszczeniach strop. Łuk tęczowy oraz arkada między nawą i babińcem półkoliste. Zewnątrz w dolnej części, z wyjątkiem zakrystii, wydatny okap wsparty na występujących belkach zrębu.

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Dzwonnica z 1850, odnawiana w XX wieku. Drewniana, konstrukcji słupowo-ramowej, oszalowana. Dwukondygnacyjna, górą ośmioboczna; między kondygnacjami daszek okapowy. Dach ośmiopołaciowy, kopulasty oraz daszek okapowy, pobite gontem.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]