Cerkiew Zwiastowania w Petersburgu (Wyspa Wasiljewska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy cerkwi na Wyspie Wasiljewskiej. Zobacz też: inne petersburskie cerkwie pod tym samym wezwaniem.
Cerkiew Zwiastowania
Благовещенская церковь
cerkiew parafialna
Rejestr zabytków historii i kultury narodów Federacji Rosyjskiej
Distinctive emblem for cultural property.svg 7810170000[1]
Cerkiew po remoncie
Cerkiew po remoncie
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Petersburg
Miejscowość Petersburg
Wyznanie prawosławie
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Eparchia Eparchia petersburska i ładoska
Wezwanie Zwiastowanie
Położenie na mapie Petersburga
Mapa lokalizacyjna Petersburga
Cerkiew Zwiastowania
Cerkiew Zwiastowania
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Cerkiew Zwiastowania
Cerkiew Zwiastowania
Ziemia 59°56′44,93″N 30°16′27,62″E/59,945814 30,274339

Cerkiew Zwiastowania w Petersburguprawosławna cerkiew w Petersburgu, w eparchii petersburskiej i ładoskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Jedna z najstarszych świątyń w Petersburgu[2].

Cerkiew na początku XX w.

Cerkiew została wzniesiona w latach 1750-1752 w stylu barokowym, według projektu nieznanego autora. Fundatorami budynku byli I. i I. Czirkinowie, petersburscy kupcy. Świątynia była dwupoziomowa – w jej dolnej kondygnacji mieściła się cerkiew Zwiastowania, na górnej - cerkiew Zmartwychwstania (po 1796 jej wezwanie zmieniono na Podwyższenie Krzyża Pańskiego). Konsekracji pierwszego ołtarza dokonał późniejszy święty biskup Tichon Zadoński[2]. W 1780 do budynku dostawiono czterokondygnacyjną dzwonnicę. Całość wieńczyło siedem cebulastych kopuł. Na obydwu poziomach świątyni znajdowały się barokowe złocone ikonostasy. W latach 1844-1854 przy cerkwi działała placówka filialna Nowodziewiczego Monasteru Zmartwychwstania Pańskiego. W 1899 w obiekcie wykonano nową dekorację malarską we wnętrzu, zaś obok cerkwi zbudowano według projektu M. Jeriemiejewa kaplicę krytą dachem namiotowym.

Cerkiew została zamknięta i zaadaptowana na magazyn w 1933, lub według innego źródła w 1936[2]. Jej wyposażenie uległo całkowitemu zniszczeniu. W 1992 Rosyjski Kościół Prawosławny odzyskał obiekt; trwa jego remont.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]