Chace Crawford

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chace Crawford
Chace Crawford, październik 2007 roku
Chace Crawford, październik 2007 roku
Imię i nazwisko Christopher Chace Crawford
Data i miejsce urodzenia 18 lipca 1985 r.
Lubbock  Stany Zjednoczone
Zawód model, aktor

Chace Crawford, właściwie Christopher Chace Crawford (ur. 18 lipca 1985 w Lubbock) – amerykański aktor filmowy i serialowy, znany dzięki roli Nate'a Archibalda w serialu "Plotkara".

Dorastał w Plano w Teksasie. Jego ojciec jest dermatologiem, a matka nauczycielką. Ma młodszą siostrę, Candice. Crawford był szkolną gwiazdą futbolu i golfa. Po skończeniu szkoły, zaczął pracować jako model. Później przeprowadził się do Kalifornii, gdzie zaczął studiować na Pepperdine University. W Kalifornii poznał swojego pierwszego agenta, dzięki któremu otrzymał angaż w Long Lost Son. Następnie Crawford zagrał w horrorze Pakt milczenia (The Covenant, 2006). W 2007 otrzymał rolę Nate'a Archibalda w młodzieżowym serialu Plotkara (Gossip Girl). Wbrew plotkom nie wystąpił w teledysku Lady Gagi – "Poker Face", natomiast wystąpił w teledysku Leony Lewis – "I Will Be".

Biografia

Chace dorastał w Dallas w Teksasie. Jego ojciec (Chris) jest dermatologiem, a matka (Dana) nauczycielką. Ma młodszą siostrę, Candice, która studiuje dziennikarstwo radiowe. Chace grał w football i golfa kiedy był w liceum. Ukończył Trinity Christian Academy w 2003 roku. Pomimo tego, że pracował jako model w Dallas, nigdy nie dążył do aktorstwa. Przeprowadził się do Malibu w Californi, aby uczęszczać na Uniwersytet Pepperdine, gdzie wahał się pomiędzy trzema kierunkami studiów: reklamą, biznesem oraz komunikacją. W połowie drugiego roku studiów matka przekonała go do aktorstwa. Dana oświadcza, że "był to praktyczny ruch", oparty na teście zdolności, napisanym przez Chace'a w liceum, który wykazał, że chłopak jest najlepszym materiałem na aktora.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Nagrody
Rok Wynik Nagroda Kategoria Serial
2008 wygrał Teen Choice Award najlepszy serialowy aktor dramatyczny Plotkara
wygrał Męska gwiazda
2009 nominowany Teen Choice Award Gorąca gwiazda
wygrał najlepszy serialowy aktor dramatyczny Plotkara
2010 wygrał Teen Choice Award najlepszy serialowy aktor dramatyczny

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]