Cham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy postaci biblijnej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Noe odurzony winem (ilustracja z Kroniki norymberskiej)

Cham (hebr. חָם Ḥam), – według biblijnej Księgi Rodzaju najmłodszy z 3 synów Noego, przodek ludów Kanaanu i Afryki. Od jego imienia wzięła się nazwa ludu Chamici. Za swoje zachowanie w stosunku do ojca został, wraz z potomstwem, przeklęty przez Noego (stąd chamem określa się człowieka źle wychowanego, gbura, prostaka).

Fragment z Księgi Rodzaju 9:18-27
(18) Synami Noego, którzy wyszli z arki, byli Sem, Cham i Jafet. Cham był ojcem Kanaana. (19) Ci trzej byli synami Noego i od nich to zaludniła się cała ziemia. (20) Noe był rolnikiem i on to pierwszy zasadził winnicę. (21) Gdy potem napił się wina, odurzył się [nim] i leżał nagi w swym namiocie. (22) Cham, ojciec Kanaana, ujrzawszy nagość swego ojca, powiedział o tym dwu swym braciom, którzy byli poza namiotem. (23) Wtedy Sem i Jafet wzięli płaszcz i trzymając go na ramionach weszli tyłem do namiotu i przykryli nagość swego ojca; twarzy zaś swych nie odwracali, aby nie widzieć nagości swego ojca. (24) Kiedy Noe obudził się po odurzeniu winem i dowiedział się, co uczynił mu jego młodszy syn, (25) rzekł: "Niech będzie przeklęty Kanaan! Niech będzie najniższym sługą swych braci!" (26) A potem dodał: "Niech będzie błogosławiony Pan, Bóg Sema! Niech Kanaan będzie sługą Sema! (27) Niech Bóg da i Jafetowi dużą przestrzeń i niech on zamieszka w namiotach Sema, a Kanaan niech będzie mu sługą".

Interpretacje[edytuj | edytuj kod]

Większość chrześcijan uważa, że Cham zobaczył ojca nago. Tak też jest to przedstawiane na obrazach od średniowiecza. Są tez głosy, że nagość wśród mężczyzn niebyła wtedy tematem tak wstydliwym jak w średniowieczu. Niektórzy bibliści interpretują, że Cham odbył stosunek seksualny z żoną własnego ojca (prawdopodobnie swoją matką) i właśnie ten czyn potępia ta historia biblijna.[1][2]

Inne interpretacje, głoszone przez niektórych rabinów mówią, że Cham zgwałcił analnie ojca swego.[3]

WiktionaryPl nodesc.svg
Zobacz hasło Cham w Wikisłowniku
Ojciec
Noe
Gutenberg Bible.jpg Postać biblijna
Występuje w księgach: Rdz
Gutenberg Bible.jpg Synowie
Kusz, Misraim, Put, Kanaan

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. [Frederick W. Bassett, "Noah's nakedness and the curse of Canaan : a case of incest?" VT 21 [1971] p 232–237.]
  2. [Cham, syn Noego http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,1575,cham-syn-noego.html]
  3. Babylonian Talmud Sanhedrin 70a.