Chanaton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chanaton
חַנָּתֹן
Widok na kibuc Chanaton
Widok na kibuc Chanaton
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Doliny Jezreel
Wysokość 192 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

550
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Chanaton
Chanaton
Ziemia 32°47′09″N 35°14′38″E/32,785833 35,243889
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Chanaton (hebr. חַנָּתֹן; angielsku Hannaton lub Hanaton) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Doliny Jezreel, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kibuc jest położony na wysokości 192 metrów n.p.m. na wzgórzu stanowiącym zachodnią krawędź Doliny Bejt Netofa w Dolnej Galilei. Na wschód od kibucu znajduje się wzgórze Tel Chanaton (196 m n.p.m.). Po stronie północno-wschodniej teren wznosi się ku górom Chanaton (334 m n.p.m.) i Giw'at Michman (288 m n.p.m.). W jego otoczeniu znajdują się miasteczka Bir al-Maksur i Kefar Maneda, kibuc HaSolelim, moszawy Cippori i Alon HaGalil, wioska komunalna Hosza'aja oraz arabska wioska Rumat al-Hejjb.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Chanaton jest położony w Samorządzie Regionu Doliny Jezreel, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców kibucu jest Żydami. Tutejsza populacja jest w większości religijna[1][2]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tel Chanaton

W 1980 roku grupa żydowskich studentów Jewish Theological Seminary w Nowym Jorku (USA), zainspirowana nurtem judaizmu reformowanego, postanowiła wyemigrować do Ziemi Izraela i założyć własną osadę dla członków judaizmu konserwatywnego. Poszukując wsparcia do realizacji swoich planów, nawiązali współpracę z konserwatywnym ruchem Masorti i rabinem Ehudem Bandelem. We wrześniu 1983 roku przyjechali do kibucu Kefar ha-Choresz, gdzie przeszli szkolenie. We wrześniu 1984 roku założyli swój własny kibuc. Dołączyli do nich imigranci z Holandii, Kanady, Republiki Południowej Afryki, Ameryki Południowej i grupa młodych Izraelczyków. W 2006 roku z powodu trudności finansowych kibuc przeszedł proces prywatyzacji, zachowując kolektywną organizację instytucji kultury, edukacji i ochrony zdrowia. Od marca 2011 roku rozpoczęto budowę nowych domów i przyjmowanie nowych członków[3][4].

Etymologia

Nazwa kibucu pochodzi od starożytnego miasta Channaton[a], którego pozostałości można odnaleźć w ruinach na sąsiednim Tell Chanaton.

Funkcjonujące instytucje[edytuj | edytuj kod]

Kultura i sport

W kibucu znajduje się ośrodek kultury, basen kąpielowy, boisko do koszykówki i piłki nożnej oraz korty tenisowe.

Edukacja

W Chanatonie funkcjonuje Centrum Edukacji, w którym są organizowane różnorodne szkolenia i warsztaty dla żydowskiej młodzieży z Ameryki Północnej. Przy centrum jest możliwość zakwaterowania i wyżywienia. Utrzymywane jest także przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej w wiosce Giw'at Ela lub szkoły średniej w moszawie Nahalal[5].

Religia

Kibuc posiada też własną synagogę i mykwę.

Gospodarka i transport[edytuj | edytuj kod]

Hodowla bydła w kibucu Chanaton

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie oraz hodowli bydła mlecznego i drobiu. W szklarniach uprawia się pomidory, a w sadzie – winorośl i grejpfruty. W kibucu znajduje się sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Na południu osady położony jest zbiornik retencyjny Eszkol, wchodzący w skład krajowego systemu wodnego Mekorot, który doprowadza wodę z Jeziora Tyberiadzkiego na pustynię Negew. Otwarty kanał doprowadzający wodę do zbiornika retencyjnego ma długość 17 km, szerokość wynosi 19,4 metra, szerokość dna – 12 metrów i głębokość – 2,6 metra. Zbiornik retencyjny Eszkol składa się w rzeczywistości z dwóch oddzielnych zbiorników, w których woda jest oczyszczana i sprawdzana przed dalszym transportem[6].

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z kibucu wyjeżdża się na południowy wschód na drogę nr 784, którą dojeżdża się do miejscowości Kefar Maneda lub (jadąc na południowy zachód) do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 79 i drogą ekspresową nr 77.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zobacz: Księga Jozuego 19:14 : "Dalej granica biegła na północ koło Channaton i kończyła się na równinie Jiftach-El." Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-07-03].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-07-03].
  3. Chanaton (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-07-03].
  4. Chanaton (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-07-03].
  5. Chanaton (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-07-03].
  6. Shmuel Kantor: The National Water Carrier (ang.). W: University of Haifa [on-line]. [dostęp 2012-07-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]