Charlotte Casiraghi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Charlotte Casiraghi
Charlotte Marie Pomeline Casiraghi
Charlotte Casiraghi
Data i miejsce urodzenia 3 sierpnia 1986
Monte Carlo
Miejsce zamieszkania Monte Carlo
Narodowość monakijska
Wyznanie rzymsko-katolickie
Rodzice Stefano Casiraghi
Karolina Hanowerska
Partner Gad Elmaleh
Dzieci Rafał Elmaleh
Krewni i powinowaci Albert II Grimaldi
(wuj)
Rainier III Grimaldi
(dziad)
Grace Grimaldi
(babka)
Stefania Grimaldi
(ciotka)
Andrea Casiraghi
(brat)
Pierre Casiraghi
(brat)
Aleksandra Hanowerska
(przyrodnia siostra)
Ernest August V Hanowerski
(ojczym)

Charlotte Marie Pomeline Casiraghi (ur. 3 sierpnia 1986 w Monte Carlo), osoba związana z monakijską rodziną książęcą, wnuczka Rainiera III, księcia Monako, córka Stefano Casiraghi i Karoliny, księżnej Hanoweru; zajmuje piąte miejsce w linii sukcesji tronu Monako.

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Charlotte urodziła się 3 sierpnia 1986 roku w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo. Jest córką Stefana Casiraghiego, pochodzącego z rodziny włoskich przemysłowców branży naftowej i księżnej Karoliny Hanowerskiej, następczyni monakijskiego tronu. Jej dziadkami są ze strony ojca Giancarlo Casiraghi i Fernanda Pulici-Casiraghi, a ze strony matki książę Rainier III Grimaldi i księżna Grace Kelly-Grimaldi. Jest siostrą Andrei Casiraghiego (ur. 1984), Pierre'a Casiraghiego (ur. 1987) oraz przyrodnią siostrą księżnej Aleksandry Hanowerskiej (ur. 1999). Poprzez trzecie małżeństwo matki jej ojczymem jest książę Ernest August V Hanowerski, a przybranymi braćmi książę Krystian Hanowerski i książę Ernest August VI Hanowerski.

Ze strony ojca jest bratanicą Marca Casiraghiego, Daniele Casiraghiego i Rosalby Casiraghi-Bianci; ze strony matki jest siostrzenicą księcia Alberta II Grimaldi i księżnej Stefanii Grimaldi. Jej najbliżsi kuzynowie to: Gaia Casiraghi-Boroni, Afra Casiraghi-Marchetti, Gianmarco Casiraghi, Francesca Bianchi, Nicole Bianchi, Fernanda Casiraghi, Marzia Casiraghi, Jaśmina Grimaldi (ur. 1992), Aleksander Coste (ur. 2003), Ludwik Ducruet (ur. 1992), Paulina Ducruet (ur. 1994) i Kamila Gottlieb (ur. 1998).

Jej rodzicami chrzestnymi zostali Massimo Bianchi i Albina de Boisrouvray. Imię otrzymała na cześć swojej prababki, księżnej Charlotte Louvet-Grimaldi.

W 1990 roku ojciec Charlotte zginął w wypadku podczas wyścigów łodzi motorowych. Po tym wydarzeniu wraz z całą rodziną przeprowadziła się do Prowansji. W 1991 roku dziadkowie Casiraghi podarowali jej niewielką wyspę w pobliżu Sardynii. Po ślubie matki w 1999 roku z Ernestem Augustem V i narodzinach najmłodszej siostry, rodzina przeprowadziła się do Fontainebleau w pobliżu Paryża, by mieszkać bliżej Londynu, gdzie przebywała była żona Ernesta wraz z dwojgiem ich dzieci.

W wieku szesnastu lat znalazła się na dziesiątym miejscu listy najlepszych "partii do wzięcia". W 2006 umieszczona na międzynarodowej liście najlepiej ubranych ludzi na świecie według magazynu Vanity Fair.

Podczas nauki w Paryżu zaprzyjaźniła się z Tatianą Santo Domingo, pochodzącą z kolumbijskiej rodziny biznesmenów i zapoznała ją ze swoim bratem Andreą. Tatiana i Andrea zostali parą, w lipcu 2012 ogłoszono ich zaręczyny, a w listopadzie potwierdzono, że narzeczeni spodziewają się narodzin pierwszego dziecka. Pierwszy siostrzeniec Charlotte, Aleksander Casiraghi, przyszedł na świat 21 marca 2013[1]. Casiraghi, będąc już w widocznej ciąży, wystąpiła jako druhna podczas ślubu Andrei z Santo Domingo 31 sierpnia 2013.

Dzieci chrzestne[edytuj | edytuj kod]

Rodzina książęca Monako - linia księcia Rainiera III Grimaldi

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Charlotte ukończyła École de la République w Saint-Rémy-de-Provence, a w 2004 roku także Lycée François Couperin w Fontainebleau. W 2007 roku uzyskała dyplom filozofii na Sorbonie w Paryżu. Planuje pozostać w Londynie, gdzie nabiera doświadczenia, pracując dla gazety The Independent.

Kariera dziennikarska[edytuj | edytuj kod]

Charlotte Casiraghi jest dziennikarką. W 2007 roku współpracowała z brytyjską gazetą The Independent, w 2008 z AnOther, a w 2009 z Above. Poprzez pracę w ostatnim z wymienionych magazynów zaprzyjaźniła się ze Stellą McCartney, z którą przeprowadzała wywiad do pierwszego wydania gazety. Wraz z dwoma przyjaciółmi otworzyła magazyn Ever Manifesto, traktujący o sprawach ekologii, ale wiążący je z modą. 21 września 2009 ogłosiła, że planuje wydać 3000 kopii tej gazety o wpływie rozwoju mody na światowe środowisko. Dokonała tego podczas tygodni mody w Paryżu i Mediolanie. 5 października 2009 była gościem specjalnym w show Stelli McCartney w Paryżu, gdzie opowiadała o Ever Manifesto.

Kariera sportowa[edytuj | edytuj kod]

Charlotte, jak wielu członków monakijskiej rodziny książęcej, czynnie uprawia sport. Od najmłodszych lat uprawiała skoki przez przeszkody. W latach 2001–2004 była członkinią drużyny Marionnaud Marcela Roziera i dzięki temu brała udział w zawodach, zarówno juniorskich, jak i amatorskich. Trenowana była przez obydwu synów Roziera, Philippe i Thierry'ego.

W czerwcu 2009 pojawiła się razem ze swoim wujem Albertem w programie na antenie francuskiej telewizji Stade 2, gdzie poinformowała, że rozpoczyna występy w Global Champions Tour – oficjalnym tourze zajmującym się zawodami w skokach przez przeszkody. Po czterech i pół roku przerwy od sportu, wciąż trenowana przez Thierry'ego Roziera, zadebiutowała w zawodach wspomnianego cyklu w Monte Carlo. W sezonie 2010 odnotowała osiem występów; w 2011 w swoim ojczystym księstwie odnotowała najlepszy występ w dotychczasowej karierze.

Charlotte jest oficjalnym ambasadorem marki Gucci dla tego sportu, co gwarantuje jej między innymi szyte wyłącznie dla niej kostiumy sportowe.

28 czerwca 2014 wraz ze swoją przyjaciółką Edwiną Tops-Alexander, wygrała pokazowy konkurs jeździecki Longines Pro-Am Cup, rozegrany w ramach dorocznego International Monte-Carlo Show Jumping. Nagrodę za pierwsze miejsce odebrała z rąk swojej matki, księżnej Hanoweru[2]. 4 grudnia wzięła udział w pokazowym turnieju Gucci Paris Masters[3].

Osoba związana z rodziną książęcą[edytuj | edytuj kod]

Charlotte przyszła na świat jako najstarsza wnuczka księcia Rainiera III i od początku wzbudzała zainteresowanie mediów. Początkowo pojawiała się publicznie jedynie podczas uroczystości rodzinnych, do których należał między innymi chrzest jej młodszego brata Pierre'a. W 1993 roku wzięła udział w dorocznych oficjalnych obchodach Narodowego Dnia Monako oraz pojawiła się na trybunach wyścigu Grand Prix Monako Formuły 1 na miejscowym torze. Od 2000 startowała w zawodach w skokach przez przeszkody, gdzie wspierała ją cała rodzina. Pojechała do Paryża, by oglądać wyścigi konne. W październiku 2001 razem z bratem Andreą Casiraghim odwiedziła francuską szkołę dżokejów.

6 kwietnia 2005 uczestniczyła w żałobnej mszy, odprawionej w monakijskiej katedrze po śmierci papieża Jana Pawła II. Towarzyszyli jej wuj Albert, matka Karolina i brat Andrea. Tego samego dnia o poranku zmarł jej dziadek, książę Rainier III; 15 kwietnia 2005 odbyły się uroczystości pogrzebowe władcy Monako, w których Charlotte również brała udział. 12 lipca była gościem ceremonii koronacyjnej jego wuja Alberta na nowego księcia Monako.

W marcu 2006 po raz pierwszy pojawiła się na balu Rose, organizowanym po to, by zebrać fundusze na działalność fundacji, którą zarządza matka Charlotte, a którą stworzyła jej babka, księżna Grace. Od tej pory Casiraghi uczestniczy w balu regularnie każdego roku. W 2010 odgrywała rolę honorowego prezydenta podczas Jumping International de Monte-Carlo, miejsce to wcześniej zajmowała jej matka. Od 1997 roku, zgodnie z wolą dziadka, została patronką Publicznej Dywizji Bezpieczeństwa, Maritime i Policyjnego Lotniska w Monako.

Jako osoba związana z rodziną książęcą uczestniczyła w książęcych ceremoniach zaślubin:

Od 31 sierpnia 2013 Charlotte zajmuje piąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, za matką księżną Karoliną, bratem Andreą, bratankiem Sachą i bratem Pierre'm, a przed siostrą księżną Aleksandrą.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 2001 roku spotykała się z Hubertusem Herringiem Frankensdorfem, europejskim arystokratą. Widziano ich razem podczas Monaco National Grand Prix oraz na wakacjach rodziny książęcej w Austrii w 2002 roku. W latach 2004 do przełomu roku 2006 i 2007 związana z Belgiem Felixem Wincklerem. Od marca 2007 spotykała się z Alexandrem Dellal, synem Guya Dellala i brazylijskiej modelki Andrei. Po raz pierwszy pojawili się razem podczas jedno z wyścigów konnych w Monte Carlo latem 2007. Mężczyzna towarzyszył jej podczas ceremonii zaślubin jej wuja księcia Alberta z Charlene Wittstock w lipcu 2011. Para rozstała się kilka miesięcy później[4], a w maju 2013 Dellal został ojcem po tym, gdy jego partnerka Elisa Sednaoui urodziła syna, Jacka Zeitouna[5].

Związek z Gadem Elmaleh[edytuj | edytuj kod]

Partnerem Charlotte jest od 2011 roku francuski aktor komediowy marokańskiego pochodzenia, Gad Elmaleh[6]. Uwagę mediów skupiła głównie różnica wieku pomiędzy nimi – Casiraghi jest młodsza od Elmaleha o piętnaście lat (podobnie jak jej matka, księżna Karolina, była młodsza od swojego pierwszego męża Filipa Junota o siedemnaście lat).

W lipcu 2013 pojawiły się informacje, że Casiraghi spodziewa się narodzin swojego pierwszego dziecka, a drugiego wnuka księżnej Karoliny, pod koniec roku[7][8]. Doniesienia prasy potwierdziła sama zainteresowana, prezentując widoczny ciążowy brzuch podczas wakacji na włoskiej wyspie Capri w sierpniu[9][10]. Jej dziecko zostanie wpisane na listę sukcesji monakijskiego tronu tylko wtedy, gdy jego rodzice wezmą ślub. Elmaleh ma już syna, Noego (ur. 1 listopada 2000), ze związku z francuską aktorką Anne Brochet. 19 września Francuz oznajmił, że nie jest zaręczony z Casiraghi i nie planują małżeństwa[11].

17 grudnia w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo Charlotte urodziła syna, który otrzymał imię Raphaël Elmaleh. Chłopiec został ochrzczony w wierze katolickiej w Monako, dnia 22 czerwca 2014, a jego rodzicami chrzestnymi zostali książę Monako Albert II Grimaldi i jego małżonka, księżna Charlene Grimaldi[12][13].

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Charlotte Casiraghi Stefano Casiraghi Giancarlo Casiraghi nieznany
nieznany
Fernanda Casiraghi nieznany
nieznany
Karolina, księżna Hanoweru Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako John Brendan Kelly
Margaret Kelly

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Dzieci Wnuki Prawnuki
Rafał Elmaleh
(ur. 17 grudnia 2013)

Przypisy