Chefciba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chefciba
חפציבה
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jizreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Gilboa
Wysokość -76 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

408
Kod pocztowy 19135
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Chefciba
Chefciba
Ziemia 32°31′05″N 35°25′31″E/32,518056 35,425278
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Chefciba (hebr. חפציבה; ang. Hefzi-Bah lub także Heftziba; pol. Moje upodobanie) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (HaTenoa'a HaKibbutzit).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kibuc jest położony na wysokości 76 metrów p.p.m. w intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Charod, która jest położona między Doliną Jizreel a Doliną Bet Sze'an w Dolnej Galilei. Na południe i zachód od kibucu wznoszą się strome zbocza masywu górskiego Gilboa. Najbliżej położonymi górami są Har Barkan (497 m n.p.m.) i Har Gefet (318 m n.p.m.). Teren położony na północ od kibucu jest płaski, chociaż opada w kierunku wschodnim w depresję Rowu Jordanu. Na północ od kibucu przepływa niewielka rzeka Charod, której wody są wykorzystywane do zasilania licznych stawów hodowlanych. W odległości 2,5 km na południowy zachód od kibucu przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. W jego otoczeniu znajdują się kibuce Bet Alfa, Bet Ha-Szita, Tel Josef i En Charod Me'uchad, oraz wioski komunalne Gidona i Gan Ner. Po stronie palestyńskiej są wioski Fakua i Arabbuna.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Chefciba jest położony w Samorządzie Regionu Gilboa, w Poddystrykcie Jizreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców kibucu jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[2][3]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mozaika podłogowa w synagodze Bet Alfa

W VI wieku w miejscu tym znajdowała się żydowska osada, po której pozostała synagoga. Następnie umiejscowiła się tutaj arabska miejscowość Bet Ilfa, która z upływem czasu została porzucona. W późniejszych wiekach w okolicy tej znajdowała się arabska wioska al-Sakhina. Została ona wysiedlona i zniszczona w dniu 12 maja 1948 roku podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny[4]. Dużo wcześniej tutejsze grunty wykupiły od arabskich mieszkańców żydowskie organizacje syjonistyczne.

Grupa założycielska kibuc składała się z żydowskich imigrantów pochodzących z Niemiec i Czechosłowacji. Przeszli oni szkolenie rolnicze w rejonie miejscowości Hadera. W 1922 roku założyli własny kibuc położony przy sąsiednim kibucu Bet Alfa[5]. Nazwę zaczerpnięto z Biblii i wyraża ona miłość Boga do Ziemi Izraela[a]. Początkowo pionierzy bardzo cierpieli od ciężkich warunków pracy na bagnach i chorowali na malarię. W 1929 roku w kibucu odkryto pozostałości synagogi Bet Alfa z okresu bizantyjskiego, w której zachowała się mozaika podłogowa. W następnych latach osiedlili się tutaj imigranci z Rumunii i ZSRR[6]. Od 1948 roku kibuc jest siedzibą religijnego ruchu Makuja, który wywodzi się z Japonii i został ustanowiony przez Ikurō Teshima. Jego członkowie działali na rzecz narodu żydowskiego i państwa Izrael. W południowej części osady jest ogród botaniczny poświęcony pamięci Teshimy[7]. W latach 90. XX wieku kibuc znalazł się w trudnościach finansowych, które wymusiły przeprowadzenie procesu prywatyzacji. Zachowano kolektywną organizację instytucji kultury, edukacji i ochrony zdrowia[8].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu jest ośrodek kultury z biblioteką, basen kąpielowy, sala sportowa z siłownią, oraz boisko do piłki nożnej.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Kibuc utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej w kibucu En Charod Ichud[9].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Największą tutejszą atrakcją jest synagoga w Bet Alfa pochodząca z okresu bizantyjskiego. We wnętrzu synagogi można podziwiać mozaikę podłogową przedstawiającą kalendarz hebrajski ze znakami zodiaku. Teren jest objęty ochroną jako Park Narodowy Synagogi Bet Alfa[10].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie, hodowli drobiu i bydła mlecznego, oraz stawach hodowlanych ryb. Na północ od kibucu znajduje się pas startowy wykorzystywany przez samoloty rolnicze. Istniejąca od 1982 roku firma Mad-Takin Hydraulics produkuje różnorodne rozwiązania hydrauliczne dla potrzeb przemysłu i rolnictwa[11].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W kibucu jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy, stacja benzynowa, stolarnia i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z kibucu wyjeżdża się na północ na drogę nr 669, którą jadąc na południowy wschód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 6666 (prowadzi w góry Gilboa do kibucu Maale Gilboa) i dalej do kibucu Nir Dawid, lub jadąc na północ dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 71 przy kibucu Bet Ha-Szita. Lokalna droga prowadzi na wschód do kibucu Bet Alfa, lub na północny zachód do Zakładu Karnego Szata.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Zobacz: Księga Izajasza 62,4: "Nie będą więcej mówić o tobie "Porzucona", o krainie twej już nie powiedzą "Spustoszona". Raczej cię nazwą "Moje <w niej> upodobanie", a krainę twoją "Poślubiona". Albowiem spodobałaś się Panu i twoja kraina otrzyma męża.." Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy

 1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-22].
 2. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-22].
 3. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-22].
 4. Welcome To al-Sakhina (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-22].
 5. Nadav Z.: Byłe dni: Wspomnienia z doliny (hebr.). W: Ynet News [on-line]. 2008-04-04. [dostęp 2012-05-22].
 6. Chefciba (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-22].
 7. July 15: On and Around the Gilboa Hills (ang.). W: Travels in Israel [on-line]. 2006. [dostęp 2012-05-22].
 8. Chefciba (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-22].
 9. Chefciba (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-22].
 10. Bet Alfa Synagogue National Park (ang.). W: Israel Nature and Parks Authority [on-line]. [dostęp 2012-05-22].
 11. Mad-Takin Hydraulics (ang.). W: Mad-Takin Hydraulics [on-line]. [dostęp 2012-05-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]