Chiński syndrom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy terminu "chiński syndrom". Zobacz też: chiński syndrom (film).

Chiński syndrom - termin wywodzący się się z żargonu techników jądrowych. Określa sytuację, w której w wyniku awarii systemów chłodzenia reaktora dochodzi do przegrzania rdzenia reaktora, a nadmiar ciepła powoduje roztopienie betonowego fundamentu reaktora.Według tej teorii istnieje możliwość, że reaktor zagłębi się we wnętrzu Ziemi. Żartowano, że w ten sposób reaktor przejdzie przez środek Ziemi aż do Chin (co jest fizycznie niemożliwe[1]).

Jak dotąd nie doszło do roztopienia betonowego fundamentu reaktora, a badania prowadzone po awarii w Three Miles Island (USA) wiosną 1979 roku wykazały, że takie zjawisko jest niemożliwe do zaistnienia. Termin "chiński syndrom" upowszechnił się w społeczeństwie dzięki popularnemu filmowi Jamesa Bridgesa pt. Chiński syndrom opisującego podobną awarię jak w Three Mile Island (premiera filmu odbyła się 12 dni przed awarią).

Najprawdopodobniej do stopienia rdzeni (być może nawet w trzech reaktorach) doszło w elektrowni atomowej w Fukushimie po awarii w dniu 11 marca 2011 roku. Jednak na chwilę obecną nie ma potwierdzenia tej informacji[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. prof. dr inż. Andrzej Strupczewski: Co zdarzyło się podczas awarii w TMI i jakie były jej skutki?. 2011-12-01. [dostęp 2013-03-20].
  2. Eben Harrell, "Was Fukushima a China Syndrome?", science.time.com, 16 maja 2011.